PIE: koszt wytworzenia energii elektrycznej z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy tańszy od elektrowni węglowych

PIE: koszt wytworzenia energii elektrycznej z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy tańszy od elektrowni węglowych
Fot. stock.adobe.com/LuckyStep
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koszt wytworzenia energii elektrycznej z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy tańszy od elektrowni węglowych - oceniają ekonomiści Polskiego instytutu Ekonomicznego.

Koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne.

„W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr. Dla porównania, obecny koszt wyprodukowania 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby blisko 50 gr” – napisano.

Znacznie niższe koszty paliwa

PIE pisze, że niższy koszt energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe wynika głównie ze znacznie niższych kosztów paliwa (ok. 2,5-3 gr/kWh) niż w elektrowniach węglowych, dla których do cen węgla trzeba także doliczyć koszt certyfikatów emisji CO2 (łącznie 44,8 gr/kWh). Elektrownie węglowe pozostają więc znacznie bardziej wrażliwe na czynniki o dużej zmienności.

Czytaj także: KGHM robi kolejny krok w kierunku energii atomowej; szacuje koszt budowy elektrowni na 1,5-2 mld USD >>>

„Poza wyższą opłacalnością elektrownie jądrowe charakteryzują się zerową emisją bezpośrednią i bardzo niską emisją w przeliczeniu na cały cykl życia (tj. wytworzenie komponentów, proces budowy, działanie elektrowni, logistyka, rozbiórka, utylizacja odpadów) wynoszącą średnio 12 gCO2/kWh” – napisano.

Źródło: PAP BIZNES