PIE: do lipca RPP podniesie główną stopę procentową do 3,5 proc.

PIE: do lipca RPP podniesie główną stopę procentową do 3,5 proc.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują we wtorkowym raporcie, że do lipca RPP podniesie główną stopę procentową do 3,5 proc. Ich zdaniem, wyzwaniem dla polskiej polityki monetarnej w 2022 r. będzie ustabilizowanie kursu walutowego, żeby nie doszło do ograniczenia inwestycji.

„Spodziewamy się, że decyzja URE (o podwyżkach taryf na prąd i gaz – przyp. red.) wpłynie na docelowy poziom stóp procentowych w Polsce. Prognozujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopę referencyjną do poziomu 3,5 proc. w lipcu 2022 r. (…) Chociaż teoretycznie banki centralne nie powinny reagować podwyżkami stóp na szoki surowcowe, to jednak w obecnych warunkach istotnym argumentem będą rosnące oczekiwania inflacyjne” – napisano.

Czytaj także: Przed posiedzeniem RPP, w marcu stopy procentowe już na poziomie 3 procent >>>

Wyzwaniem dla NBP stabilizacja kursu złotego

„Wyzwaniem dla polskiej polityki monetarnej w 2022 r. będzie ustabilizowanie kursu walutowego. Osłabienie złotego może doprowadzić do ograniczenia inwestycji – znaczna część importu to dobra kapitałowe, wykorzystywane do powiększenia zdolności produkcyjnych. Dane NBP wskazują, że kurs walutowy jest obecnie blisko historycznej granicy opłacalności” – dodano.

Czytaj także: Posiedzenie RPP; Ebury: podwyżka stóp procentowych o 75 pb mogłaby wzmocnić złotego >>>

Zerowy VAT na żywność obniży CPI o 0,8 pkt. proc.

Wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, co według zapowiedzi rządu miałoby nastąpić od lutego, obniży wskaźnik CPI w Polsce o 0,8 pkt. proc. – oceniają także analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„(…) Rezygnacja z poboru podatku VAT od podstawowych produktów żywnościowych, wcześniej objętych stawką 5 proc. Takie działanie zapowiedział minister finansów T. Kościński. Szacujemy, że zerowy VAT obniży dynamikę wzrostu cen żywności o około 3,6 pkt. proc., co przełoży się na spadek CPI o 0,8 pkt. proc. Publiczne dane nie pozwalają precyzyjnie określić kosztów projektu, wciąż też nie wiemy przez jaki okres obowiązywać ma zerowa stawka” – napisano w raporcie PIE.

Niedawno premier Mateusz Morawiecki informował, że rząd chce od 1 lutego wprowadzić zerowy VAT na żywność, na około pół roku.

Pod koniec grudnia media podały, że jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność. 

Źródło: PAP BIZNES