Tarcza Finansowa: PFR sprzedał 5-letnie koronaobligacje za 18,5 mld zł

Tarcza Finansowa: PFR sprzedał 5-letnie koronaobligacje za 18,5 mld zł
Fot. Polski Fundusz Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sprzedał w piątek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 5-letnie obligacje o wartości nominalnej 18,5 mld zł, oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,625 proc. - poinformował prezes PFR Paweł Borys.
.@PawelBorys_, prezes @Grupa_PFR: sprzedaliśmy coronaobligacje na walkę z COVID19 o wartości 18,5 mld zł po atrakcyjnym koszcie 1,625 proc. #PFR #obligacje #koronawirus #COVID19 #TarczaAntykryzysowa

„W związku z dużym popytem od inwestorów (…) sprzedaliśmy coronaobligacje na walkę z COVID19 o wartości 18,5 mld zł po atrakcyjnym koszcie 1,625 proc.” – napisał Borys na Twitterze.

Czytaj także: Tarcza Finansowa PFR: lista banków przyjmujących wnioski o subwencje, 75 mld zł dla mikro-, małych i średnich firm >>>

Przetarg obligacji PFR organizuje PKO BP, przy udziale Banku Pekao jako dealera programu oraz Alior Banku, Banku Millennium, BNP Paribas Polska, mBanku, Santander Banku Polska oraz ING Banku Śląskiego jako dealerów.

Wcześniej w piątek wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak poinformował, że Fundusz zamierza sprzedać 5-letnie obligacje o wartości do 15 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program emisji obligacji, w ramach którego zamierza pozyskać do 100 mld zł. Środki PFR przeznacza na pomoc krajowym przedsiębiorstwom, dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

W ub. tygodniu PFR sprzedał, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 4-letnie papiery o wartości nominalnej 16,3 mld zł. Obligacje były oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375%, a termin zapadalności ustalony na 29 marca 2024 r.

Kolejne emisje co 1 – 2 tygodnie

Borys zapowiadał wtedy, że kolejne obligacje emitowane na sfinansowanie tarczy finansowej będą emitowane co 1-2 tygodnie i będą miały terminy zapadalności od 2 do 10 lat.

Finansowanie tarczy finansowej, której wartość opiewa na ok. 100 mld zł, będzie pochodziło z emisji obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa przez PFR, natomiast Narodowy Bank Polski (NBP) będzie mógł skupować te papiery od banków komercyjnych.

Źródło: ISBnews