PeoPay KIDS: jak polskie dzieci zarządzają swoimi finansami?

PeoPay KIDS: jak polskie dzieci zarządzają swoimi finansami?
PeoPay Kids Fot. Bank Pekao
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już 33 tys. dzieci w Polsce korzysta z Pakietu PeoPay KIDS i razem z rodzicami uczy się finansów oraz oszczędzania w aplikacji.

Rozwiązanie Banku Pekao S.A. zostało wdrożone na Dzień Dziecka, 1 czerwca br. Od tego czasu młodzi użytkownicy wykonali już 327 tys. transakcji na łączną kwotę 2,8 mln zł. Dzieciom udało się również oszczędzić w skarbonkach aż 12,5 mln zł.

PeoPay KIDS skierowane do dzieci w wieku 6-13 lat oraz ich rodziców

Nowoczesny pakiet rozwiązań bankowych PeoPay KIDS jest skierowany do dzieci w wieku 6-13 lat oraz ich rodziców. Ci ostatni otrzymują narzędzie do edukacji finansowej swoich dzieci, a dodatkowo w usługach bankowości elektronicznej mogą w Panelu Rodzica prowadzić dyskretny nadzór nad finansami dziecka. Badania wskazują, że to głównie mamy podejmują decyzję o założeniu pierwszego konta dla dziecka. Tak też jest w przypadku PeoPay KIDS – 63 proc. pakietów dla dzieci zostało uaktywnionych przez mamy.

Czytaj także: PeoPay Kids w Banku Pekao: rozwiązanie, które nauczy twoje dziecko zarządzać finansami >>>

Aplikacja wraz z produktami (kontem osobistym i oszczędnościowym, kartą do konta) szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem. Obecnie pakietu używa na co dzień ponad 33 tys. dzieci. 97 proc. z nich ma aktywną kartę PeoPay KIDS, którą płacą podczas codziennych, drobnych zakupów. Aż 98 proc. wszystkich operacji wykonanych za jej pomocą to transakcje bezgotówkowe, których średnia wartość wynosi 8,3 zł. Dzieci preferują bezpieczne płatności zbliżeniowe – 85 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych, to właśnie transakcje tego typu. Większość płatności kartą to zakupy w sklepach spożywczych – 51 proc.

Najmłodsi przyzwyczajeni do nowych technologii

Jak pokazują dane najmłodsi są przyzwyczajeni do nowych technologii, z którymi spotykają się na co dzień od dziecka i co więcej świetnie sobie z nimi radzą. Płatność za pomocą karty jest dla nich naturalnym odruchem i nie odczuwają potrzeby wypłacania pieniędzy. Zaledwie 2 proc. operacji wykonanych za pomocą karty płatniczej, to wypłaty z bankomatów. Dzieci pobierają z urządzeń gotówkę w wysokości średnio 39 zł.

Wprowadzone w połowie roku rozwiązanie finansowe dla dzieci cieszy się dużym powodzeniem. 33 tys. użytkowników Pakietu PeoPay KIDS, którzy często korzystają z aplikacji, pokazuje, że na polskim rynku brakowało usługi, która łączyłaby funkcje kierowane do rodziców oraz najmłodszych dzieci.

– Pakiet PeoPay KIDS cieszy się największym zainteresowaniem wśród dzieci w wieku 9-12 lat, które stanowią aż 74 proc. wszystkich użytkowników. Pokazuje to, że tego typu rozwiązania są naprawdę potrzebne i jestem przekonany, że rynek dziecięcych produktów bankowych będzie się w najbliższym czasie dynamicznie rozwijał – mówi Tomasz Molenda, dyrektor biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Banku Pekao S.A.

Możliwość odkładania przez dzieci własnych pieniędzy do wirtualnej skarbonki

Jedną z ważniejszych funkcji aplikacji jest możliwość odkładania przez dzieci własnych pieniędzy do wirtualnej skarbonki w ramach konta oszczędnościowego Mój Skarb. Dzięki temu PeoPay KIDS ułatwia oszczędzanie na wymarzone cele, które Bank Pekao dodatkowo wspiera specjalną ofertą 2 proc. na rachunku oszczędnościowym do 2 tys. zł przez 120 dni od otwarcia.

W aplikacji dzieci mają szansę oszczędzić pożądaną kwotę na wybrany przez siebie cel, kontrolując przy tym postępy zbiórki. Stan swoich finansów dzieci sprawdzają średnio nawet 15 razy w miesiącu, logując się do aplikacji. Średnie saldo pieniędzy w wirtualnym portfelu najmłodszych to 171 zł. Natomiast na skarbonkach dzieci odkładają najczęściej 620 zł. Do tej pory wszyscy młodzi użytkownicy PeoPay KIDS zgromadzili na swoich skarbonkach już 12,5 mln złotych.

Rozwiązanie pomaga rodzicom w edukowaniu dzieci w dziedzinie finansów osobistych

PeoPay KIDS to pierwsze bankowe rozwiązanie, które pomaga rodzicom w edukowaniu dzieci w dziedzinie finansów osobistych. Prosta w obsłudze aplikacja jest przyjazna zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Aplikacja może być zainstalowana na smartfonie dziecka, a jeśli go nie posiada – na urządzeniu rodzica. Dziecko dostaje także do dyspozycji własną (z jednym z sześciu przygotowanych wizerunków) kartę płatniczą PeoPay KIDS do Konta Przekorzystnego. Dzięki niej może dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepach oraz wypłacać gotówkę
z bankomatów – przy czym limit takich transakcji zawsze ustala rodzic (max. 50 zł dziennie). Bank nie pobiera opłat za wydanie i obsługę karty, jak również prowadzenie konta i wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Dzięki udostępnieniu dzieciom płatności zbliżeniowych, Pekao wspiera bezpieczne zakupy bez dotykania gotówki.

Źródło: Bank Pekao SA