Pengab we wrześniu z trudem utrzymuje się na plusie

Pengab we wrześniu z trudem utrzymuje się na plusie
Fot. stock.adobe.com/agcreativelab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu Index Pengab odnotował wartość 5.3 pkt, m/m jest wyższy o 1.2 pkt. Pengab drugi miesiąc utrzymuje się na dodatnim poziomie, po podpięciu miesiącach ujemnych notowań.
We wrześniu Index #Pengab odnotował wartość 5.3 pkt, m/m jest wyższy o 1.2 pkt. Pengab drugi miesiąc utrzymuje się na dodatnim poziomie, po podpięciu miesiącach ujemnych notowań #banki #ZBP #MonitorBankowy

– Wrześniowy pomiar Monitora Bankowego przyniósł nieznaczne wzmocnienie głównego wskaźnika badania, który osiągnął poziom 5.3 pkt. Poziom ten jest znacząco niższy od ponad 20-punktowej średniej osiąganej przed okresem pandemii. W najnowszym pomiarze koniunktury spadki zanotowały wskaźniki odnoszące się do kredytów konsumpcyjnych, z drugiej strony wzrost indeksów charakteryzowały produkty kredytowe skierowane do przedsiębiorstw. Pozytywnie należy odnieść się do makroekonomicznych prognoz sześciomiesięcznych. Wśród nich poziom prognoz bankowców dotyczących sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju zanotowały blisko 10-punktowe zwyżki. W czołówce zagrożeń dla polskiego systemu bankowego bankowcy wskazali niestabilną sytuację ekonomiczną i polityczną na świecie, wpływ polityki na funkcjonowanie banków, obniżenie stóp procentowych i zmienność prawa – skomentował dane Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Pengab - wrzesień 2020
Źródło: ZBP

Czytaj także: Pengab w sierpniu na plusie, pierwszy raz od pięciu miesięcy >>>

– Bieżący odczyt wskazuje na powolną poprawę aktywności na rynku kredytów dla przedsiębiorstw, a także depozytów osób indywidualnych. Odnotowano jednak zahamowanie poprawy na runku kredytów dla osób indywidualnych. Trzymiesięczne indeksy prognostyczne wybiórczo notują poprawę. Nastąpiła poprawa prognoz sześciomiesięcznych, szczególnie w obszarze kredytów inwestycyjnych. Oznaki dalszego powolnego powrotu optymizmu widoczne są także w sześciomiesięcznych prognozach sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju. Pomimo notowanych od pięciu miesięcy wzrostów obecne odczyty prognoz makroekonomicznych nadal pozostają w warstwie wartości ujemnych – dodał Marcin Idzik, prezes KANTAR.

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,3 pkt m/m do 5,3 pkt, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 1,1 pkt do 5,3 pkt.

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 16 pkt i we wrześniu wynosi minus 1 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 7 pkt, a r/r spadło o 23 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 9 pkt, a r/r jest niższe o 14 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 4 pkt i wynosi 35 pkt” – czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt i wynosi obecnie 9 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 8 pkt, a r/r wzrost o 4 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 6 pkt, a r/r jest niższe o 30 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt i wynosi minus 1 pkt.

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 7 pkt i wynosi 5 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 13 pkt, a r/r jest niższy o 19 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 10 pkt, a r/r jest niższy o 18 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 7 pkt i wynosi obecnie 20 pkt” – czytamy dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 4 pkt i wynosi plus 2 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt, a r/r spadł o 2 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 9 pkt, a r/r jest niższy o 22 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 2 pkt i wynosi obecnie minus 6 pkt, podano także.

Wzrost prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków

We wrześniu odnotowano m/m wzrost prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków. Największa poprawę odnotowano dla rynku kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw, wskazano w raporcie.

„We wrześniu odnotowano dalszą poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Jednak nadal wszystkie odczyty pozostają w warstwie wartości ujemnych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 25 pkt, m/m jest wyższa o 11 pkt, a r/r jest niższa o 11 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 26 pkt, m/m jest wyższa o 8 pkt., a r/r spadła o 50 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 27 pkt, m/m jest wyższa o 11 pkt, a r/r jest niższa o 19 pkt” – napisano w materiale.

Sondaż został przeprowadzony 7-24 września br. W badaniu wzięło udział 100 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

 OCENAzmianaPROGNOZAzmiana
     
kredyty gosp. dom.:-1-16354
– kredyty konsumpcyjne-7-20397
– kredyty mieszkaniowe10-928-4
     
kredyty przedsiębiorców:57207
– kredyty inwestycyjne-1413188
– kredyty obrotowe-141018-7
     
depozyty gosp. dom93-1-1
depozyty przedsiębiorców24-6-2
Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews, PAP BIZNES