Pengab w styczniu w górę. Sezonowy wzrost aktywności klientów

Pengab w styczniu w górę. Sezonowy wzrost aktywności klientów
Fot. stock.adobe.com/alswart
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 4,6 pkt m/m do 23,1 pkt w styczniu 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 24,3 pkt.
Krzysztof #Pietraszkiewicz, prezes #ZBP: styczniowy pomiar koniunktury bankowej przyniósł wzrost większości analizowanych wskaźników. Główny wskaźnik Monitora Bankowego zwiększył swoją wartość o 4,6 pkt. #Pengab #banki

„Styczniowy pomiar koniunktury bankowej przyniósł wzrost większości analizowanych wskaźników. Główny wskaźnik Monitora Bankowego zwiększył swoją wartość o 4,6 pkt. co jest pierwszym od kilku miesięcy wzrostem tego wskaźnika, obecny poziom indeksu Pengab wynosi 23,1 pkt. Wśród pomiarów szczegółowych należy zwrócić uwagę na 10-punktowy wzrost ocen kredytów mieszkaniowych. Pozytywnie należy odnieść się do kilkupunktowych wzrostów w obszarze prognoz makroekonomicznych, w tym sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych, i gospodarki kraju” – skomentował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Pengab w grudniu w dół. Najniższy wynik od grudnia 2016 roku >>>

Pengab - styczeń 2020 r.
Źródło: ZBP

Wskaźnik ocen wzrósł o 0,9 pkt m/m do 17,4 pkt, a wskaźnik prognoz zmniejszył się o 4,3 pkt do 19,6 pkt.

„Niepokojące oceny wiążą się z możliwościami rozwojowymi sektora bankowego. 70% badanych bankowców uważa, że w 2020 roku wzrosną koszty działalności banków. Ponad trzy czwarte badanych (83%) przewiduje spadek liczby placówek bankowych w 2020 roku, a 83% przewiduje spadek zatrudnienia w bankach” – dodał.

„W styczniu odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: lokat długoterminowych osób indywidualnych. Poprawę prognoz odnotowano dla rynku: kredytów obrotowych przedsiębiorstw, kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych, kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw, lokat długoterminowych przedsiębiorstw” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Pengab – recesja na horyzoncie?

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw

W styczniu prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m wzrosła o 4 pkt, a r/r jest niższa o 31 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m wzrosła o 4 pkt, a r/r jest niższa o 28 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest wyższa o 8 pkt, a r/r spadła o 21 pkt.

„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt i w styczniu wynosi 169 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 4 pkt, a r/r spadło o 12 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 10 pkt, a r/r jest wyższe o 3 pkt” – czytamy dalej.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi obecnie 17 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 6 pkt, a r/r spadek o 12 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 11 pkt., a r/r jest wyższe o 7 pkt, podano także.

„Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi 8 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 1 pkt, a r/r jest niższy o 5 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 2 pkt., a r/r jest niższy o 9 pkt” – napisano też w materiale.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 6 pkt. i wynosi 9 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 3 pkt, a r/r spadł o 3 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 5 pkt, a r/r jest niższy o 1 pkt.

Sondaż został przeprowadzony 5-22 stycznia br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews