Pengab w marcu w dół, oddala się perspektywa szybkiej poprawy

Pengab w marcu w dół, oddala się perspektywa szybkiej poprawy
Fot. stock. adobe.com/Pefkos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,6 pkt m/m do 1,8 pkt w marcu 2021 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

To już ponad rok, od kiedy sytuacja epidemiczna wpływa na obraz krajowej gospodarki. Wciąż większość indeksów monitorowanych w ramach badania koniunktury bankowej nie wróciła do poziomów sprzed pandemii – również ostatnie informacje odnoszące się do kolejnej fali zachorowań negatywnie wypływają na oceny bankowców.

„Spadek o 1,6 pkt wartości wskaźnika koniunktury Pengab, wynoszącego obecnie 1,8 pkt, wskazuje na nieznaczne pogorszenie nastrojów w sektorze bankowym w ostatnim czasie. Szerszej diagnozy wymaga istotny wzrost ocen depozytów bieżących przedsiębiorstw, przy jednoczesnym spadku wskaźników dot. kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Niestety, jak wskazują półroczne oceny makroekonomiczne, równocześnie przedsiębiorcy oraz gospodarstwa domowe w najbliższym okresie decyzje gospodarcze podejmować będą w warunkach dużej niepewności. Nadzieję pozostawia jednak przewidywany o 2 pkt wzrost dla indeksów gospodarki krajowej” – skomentował dane Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Pengab - marzec 2021 r.
Źródło: ZBP

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,2 pkt m/m do 2,6 pkt, zaś wskaźnik prognoz  spadł o 4,5 pkt do 0,9 pkt. 

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt i w marcu wynosi 5 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 2 pkt, a r/r wzrosło o 11 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 1 pkt, a r/r jest niższe o 2 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 2 pkt i wynosi 38 pkt” – czytamy w raporcie. 

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt i wynosi obecnie minus 1 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 4 pkt, a r/r wzrost o 23 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 9 pkt, a r/r jest niższe o 1 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 3 pkt i wynosi minus 7 pkt, podano także. 

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 7 pkt i wynosi minus 5 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 18 pkt, a r/r jest niższy o 13 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 7 pkt, a r/r jest niższy o 2 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych spadł m/m o 6 pkt i wynosi obecnie 11 pkt” – czytamy dalej. 

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wrósł o 19 pkt i wynosi 4 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 27 pkt, a r/r wzrósł o 35 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 3 pkt, a r/r jest niższy o 1 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 5 pkt i wynosi obecnie minus 15 pkt, podano również. 

Poprawa prognoz

Jak podał Kantar, w marcu odnotowano kolejną m/m poprawę prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw oraz spadek odczytów prognostycznych dla kredytów inwestycyjnych a także lokat terminowych przedsiębiorstw. Sześciomiesięczne przewidywania aktywności osób indywidualnych na rynku bankowym pozostały m/m na podobnym poziomie.

Czytaj także: Pengab w lutym nieznacznie w górę, dobre prognozy na II kwartał 2021 roku >>>

W marcu odnotowano wybiórczą poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 27 pkt, m/m jest niższa o 3 pkt, a r/r jest wyższa o 62 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 32 pkt, m/m jest niższa o 2 pkt, a r/r wzrosła o 49 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 24 pkt, m/m jest wyższa o 2 pkt., a r/r jest wzrosła o 66 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 18-26 marca. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews