Pengab w maju w górę; coraz więcej optymizmu wśród bankowców

Pengab w maju w górę; coraz więcej optymizmu wśród bankowców
Fot. stock.adobe.com/aquarius83men
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w maju w stosunku do kwietniowego o 2,5 pkt. do 11,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Wskaźnik ocen wyniósł w maju 11 pkt., czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł o 2,9 pkt. Wskaźnik prognoz był wyższy o 2,1 pkt. i wyniósł 11,7 pkt.

Maj jest kolejnym miesiącem, w którym indeks koniunktury bankowej stopniowo odbudowuje spadki notowane podczas lockdownu.

– Główny indeks koniunktury – wskaźnik Pengab osiągnął w najnowszym pomiarze 11.4 pkt. Jest to o 10 punktów mniej niż średnia notowana przed pandemią, jednak konsekwentny wzrosty głównego indeksu jest notowany od kilku miesięcy. W najnowszym pomiarze koniunktury bankowej optymizm wśród bankowców wrócił w obszarze półrocznych prognoz makroekonomicznych. W tym zakresie najnowszy pomiar przyniósł nienotowane od wielu kwartałów wzrosty indeksów: sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju. Wskaźniki te w perspektywie miesiąca wzrosły odpowiednio o 40, 35 i 48 pkt. co jest bardzo dobrym prognostykiem na drugą połowę roku – skomentował wyniki Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Pengab - maj 2021 roku
Fot. Związek Banków Polskich

Poprawa aktywności klientów na rynku bankowym

W maju odnotowano uogólnioną poprawę aktywności klientów na rynku bankowym.

„Wyraźnej poprawie uległy także indeksy prognostyczne, zarówno trzymiesięczne jak i sześciomiesięczne. Prognozy makroekonomiczne sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju wykazały bezprecedensowy dla ostatnich kilkunastu miesięcy dwucyfrowy wzrost m/m. W przypadku wszystkich monitorowanych rynków odnotowano m/m poprawę aktywności klientów na rynku” – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Idzik z Kantar TNS.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w maju 60 pkt., czyli wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 6 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 30 pkt., czyli wzrósł o 10 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w maju wyniósł 29 pkt., czyli był wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 11 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 10 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 12 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła 19 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 35 pkt. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła 32 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 40 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 7-21 maja. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

 OCENAzmianaPROGNOZA
    
kredyty gosp. dom.:301060
– kredyty konsumpcyjne23458
– kredyty mieszkaniowe371963
    
kredyty przedsiębiorców:101229
– kredyty inwestycyjne11342
– kredyty obrotowe14748
    
depozyty gosp. dom31-4
depozyty przedsiębiorców-14-11
Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, PAP BIZNES