Pengab w lipcu w górę, ale ciągle poniżej zera, powrót optymizmu coraz słabszy

Pengab w lipcu w górę, ale ciągle poniżej zera, powrót optymizmu coraz słabszy
Fot. stock.adobe.com/Brian Jackson
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 2,5 pkt m/m do minus 3 pkt w lipcu 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,8 pkt.
#ZBP: wskaźnik koniunktury bankowej #Pengab wzrósł o 2,5 pkt m/m do minus 3 pkt w lipcu 2020 r. #banki #KoniunkturaBankowa #MonitorBankowy

„W najnowszym pomiarze Monitora Bankowego główny indeks badania po raz kolejny zwiększył swoją wartość, tym razem o 2,5 pkt., jednak jego wartość cały czas wynosi poniżej zera. Wśród pomiarów szczegółowych wzrosty odnotowane zostały w zakresie kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw (+5 pkt.) oraz kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych gospodarstw domowych (+18 pkt i +10 pkt.). W 2020 r. nieznacznie wzrosło poparcie środowiska bankowego dla wprowadzenia euro w porównaniu do pomiaru sprzed roku. Obecnie odsetek zwolenników przyjęcia wspólnej waluty wśród bankowców wynosi 45%”, skomentował dane Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

„Bieżący odczyt wskazuje na wyhamowanie wzrostu aktywności klientów na rynku bankowym. Poprawa bieżącej aktywności klientów jest wybiórcza. Istotny wzrost odnotowano na rynku kredytów dla osób indywidualnych, niewielką poprawę na rynku kredytów dla MSP. Trzymiesięczne oraz sześciomiesięczne indeksy prognostyczne także odnotowały niewielkie wzrosty. Oznaki powolnego powrotu optymizmu widoczne są w sześciomiesięcznych prognozach sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju. Pomimo notowanych od trzech miesięcy wzrostów obecne odczyty nadal pozostają znacząco poniżej wartości notowanych przed okresem pandemii” – napisał z kolei w komentarzu Marcin Idzik z Kantar. 

Czytaj także: Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w czerwcu w górę, powraca optymizm?

Pengab - lipiec 2020 r.
Źródło: ZBP

Wskaźnik ocen wzrósł o 4,5 pkt m/m do minus 0,5 pkt, a wskaźnik prognoz zwiększył się o 0,4 pkt do minus 5,6 pkt.

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych

„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 14 pkt. i w lipcu wynosi 0 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 18 pkt, a r/r spadło o 33 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 10 pkt, a r/r jest niższe o 36 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 4 pkt i wynosi 28 pkt” – czytamy w komunikacie. 

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. i wynosi obecnie plus 4 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 8 pkt., a r/r wzrost o 6 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 10 pkt., a r/r jest niższe o 40 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 1 pkt. i wynosi minus 10 pkt., podano także. 

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych

„Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi minus 13 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 5 pkt., a r/r jest niższy o 46 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 1 pkt., a r/r jest niższy o 46 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 1 pkt. i wynosi obecnie 25 pkt” – czytamy dalej. 

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 5 pkt. i wynosi plus 2 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 16 pkt, a r/r wzrósł o 25 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 3 pkt, a r/r jest niższy o 16 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 2 pkt. i wynosi obecnie minus 13 pkt., podano również. 

Według raportu, w lipcu odnotowano m/m wzrost prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów inwestycyjnych. Prognozy gorsze w stosunku do minionego miesiąca dotyczą lokat długoterminowych zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców. Pogorszenie prognoz sześciomiesięcznych odnotowano także na rynku kredytów obrotowych przedsiębiorstw.

Dalsza poprawa sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych

Bieżący miesiąc przyniósł także dalszą poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 39 pkt, m/m jest wyższa o 10 pkt, a r/r jest niższa o 55 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 36 pkt, m/m jest wyższa o 12 pkt., a r/r spadła o 77 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 48 pkt, m/m jest wyższa o 5 pkt., a r/r jest niższa o 59 pkt, zaznaczono. 

Sondaż został przeprowadzony między 8 a 24 lipca br. W badaniu wzięły udział 104 placówki bankowe, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews, PAP BIZNES