Pengab w kwietniu w górę, ale główny pomiar wciąż znacząco niższy niż przed pandemią

Pengab w kwietniu w górę, ale główny pomiar wciąż znacząco niższy niż przed pandemią
Fot. stock.adobe.com/agcreativelab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 7,1 pkt m/m do 8,9 pkt w kwietniu 2021 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

Wzrost koniunktury bankowej w pomiarze kwietniowym jest zasługą zarówno lepszej oceny bieżącej jak i wskaźnika prognoz. Mimo pewnego odbicia indeksów wciąż główny pomiar – wskaźnik Pengab – pozostaje znacząco niższy niż przed pandemią.

„Na tym tle dość dobrze rysuje się obraz rynku kredytowego – zarówno przedsiębiorców jak i kredytów klientów indywidualnych. Należy podkreślić, że zdecydowane wzrosty dużej części wskaźników w skali rocznej wynikają z bardzo niskich poziomów osiągniętych przez te indeksy w kwietniu ubiegłego roku. Od kilku miesięcy stale wzrastają sześciomiesięczne prognozy odnoszące się do gospodarstw domowych, gospodarki kraju i przedsiębiorstw. To dobry prognostyk w obszarze makroekonomicznym, który należy liczyć że w najbliższej przyszłości się zmaterializuje” – skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Pengab - kwiecień 2021 r.
Źródło: ZBP

Wskaźnik ocen wzrósł o 5,5 pkt m/m do 8,1 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 8,7 pkt do 9,6 pkt.

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 15 pkt i w kwietniu wynosi 20 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 17 pkt, a r/r wzrosło o 85 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 6 pkt, a r/r jest wyższe o 53 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 16 pkt i wynosi 54 pkt” – czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt i wynosi obecnie 2 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 7 pkt., a r/r wzrost o 78 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 6 pkt., a r/r jest wyższe o 31 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt. i wynosi minus 8 pkt, podano także.

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 3 pkt i wynosi minus 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 6 pkt, a r/r jest wyższy o 56 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 11 pkt., a r/r jest wyższy o 66 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 7 pkt. i wynosi obecnie 18 pkt” – czytamy dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 1 pkt i wynosi minus 5 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 5 pkt, a r/r wzrósł o 55 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 5 pkt, a r/r jest wyższy o 26 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 3 pkt i wynosi obecnie minus 12 pkt.

Poprawa prognoz sześciomiesięcznych

„W kwietniu odnotowano m/m poprawę prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków, a w przypadku rynku kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw był to drugi z rzędu miesiąc poprawy” – wskazano dalej w raporcie.

„W kwietniu odnotowano poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 8 pkt, m/m jest wyższa o 19 pkt, a r/r jest wyższa o 80 pkt” – czytamy dalej.

Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 16 pkt, m/m jest niższa o 16 pkt, a r/r wzrosła o 69 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 16 pkt, m/m jest wyższa o 12 pkt, a r/r jest wzrosła o 71 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 12-23 kwietnia. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews