Pengab w grudniu w dół. Najniższy wynik od grudnia 2016 roku

Pengab w grudniu w dół. Najniższy wynik od grudnia 2016 roku
Fot. stock.adobe.com/daniilantiq2010
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,7 pkt m/m do 18,5 pkt w grudniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 26,5 pkt.

Grudniowy poziom wskaźnika #Pengab jest najniższym wynikiem, jaki osiągnął ten indeks od grudnia 2016 roku #banki #ZBP

„Grudniowy poziom wskaźnika Pengab jest najniższym wynikiem, jaki osiągnął ten indeks od grudnia 2016 roku. Warto zwrócić uwagę, że obecny poziom badania został w przeważającej mierze osiągnięty za sprawą wskaźnika prognoz. Również pomiary szczegółowe dotyczące prognoz makroekonomicznych należy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Prognozy sześciomiesięczne dotyczące gospodarki kraju, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych sukcesywnie od kilku miesięcy spadają a osiągnięte poziomy należą do najniższych od początku dokonywania analiz w tym obszarze. Pomimo negatywnych prognoz makroekonomicznych bankowcy dość dobrze ocenili 2019 rok uznając go pod wieloma względami za podobny do roku ubiegłego” – skomentował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen wzrósł o 0,9 pkt m/m do 17,4 pkt, a wskaźnik prognoz zmniejszył się o 4,3 pkt do 19,6 pkt.

Pengab - grudzień 2019 r.

Czytaj także: Pengab – recesja na horyzoncie?

Spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku

„W grudniu odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: kredytów mieszkaniowych (m/m -2 pkt.), kredytów konsumpcyjnych (m/m -7 pkt.), kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw (m/m -1), lokat długoterminowych przedsiębiorstw (m/m -5 pkt.). Poprawę prognoz odnotowano dla rynku: lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m +1 pkt), kredytów obrotowych przedsiębiorstw (m/m +4 pkt)” – czytamy w raporcie.

W grudniu prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m obniżyła się o 5 pkt, a r/r jest niższa o 24 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m spadła o 15 pkt, a r/r jest niższa o 14 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest niższa o 6 pkt, a r/r spadła o 24 pkt, podano także.

Czytaj także: PENGAB: Stabilizacja koniunktury >>>

„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt i w grudniu wynosi 9 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 5 pkt, a r/r spadło o 9 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 4 pkt, a r/r jest niższe o 7 pkt” – czytamy dalej.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych bez zmian

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m pozostał bez zmian i wynosi obecnie 16 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 1 pkt, a r/r spadek o 10 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m pozostało bez zmian, a r/r jest niższe o 20 pkt, podano także.

„Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi 7 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 1 pkt, a r/r jest niższy o 3 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 3 pkt, a r/r jest niższy o 9 pkt” – napisano też w raporcie.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 7 pkt i wynosi 3 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 5 pkt, a r/r spadł o 3 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 3 pkt, a r/r jest niższy o 10 pkt.

Sondaż został przeprowadzony 5-16 grudnia br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: ISBnews, Związek Banków Polskich / ZBP