Pengab w listopadzie w górę, ale ostre hamowanie na rynku kredytów

Pengab w listopadzie w górę, ale ostre hamowanie na rynku kredytów
Fot. stock.adobe.com/agcreativelab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 3,6 pkt m/m do 20,4 pkt w listopadzie 2021 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

Indeks prognostyczny wzrósł o 1,2 pkt m/m do 22, 1 pkt, a indeks ocen zwiększył wartość o 5,9 m/m do 18,7 pkt.

– Wskaźnik ocen wyniósł 18,7 i jest wyższy od październikowego o 5,9 pkt. W listopadzie, podobnie do sytuacji z października, nadal zauważyć można spadek oceny kredytów osób indywidualnych oraz kredytów przedsiębiorstw. Szczególnie wyraźne jest to w obrębie kredytów mieszkaniowych (-38) oraz konsumpcyjnych (-31). W listopadzie widać spadek aktywności klientów na rynku kredytów dla odbiorców indywidualnych i firm. Ankietowani bankowcy (57%) zwracają uwagę na wzrost zainteresowania kredytem o stałej stopie oprocentowania. Może być to spowodowane przewidywaniami dotyczącymi wzrostu oprocentowania kredytów. Wśród dodatkowych pytań istotnym jest także to, dotyczące popytu na kredyty mieszkaniowe po wzroście stóp procentowych – skomentował wyniki Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Pengab: odbicie wskaźnika koniunktury bankowej w październiku; wzrost akcji kredytowej pod znakiem zapytania >>>

Pengab za listopad 2021 r.
Źródło: ZBP

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 20 pkt i w listopadzie wynosi 21 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 31 pkt, a r/r wzrosło o 30 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 28 pkt, a r/r jest wyższe o 42 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m uległ obniżeniu o 17 pkt i wynosi 22 pkt, podano również.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 15 pkt i wynosi obecnie 14 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 14 pkt, a r/r o 15 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 12 pkt, a r/r jest wyższe o 12 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 12 pkt i wynosi 16 pkt” – czytamy dalej.

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 1 pkt i wynosi 9 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 2 pkt, a r/r jest wyższy o 33 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 1 pkt, a r/r jest wyższy o 34 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 10 pkt i wynosi obecnie 11 pkt.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 10 pkt i wynosi 5 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 16 pkt, a r/r wzrósł o 9 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 19 pkt, a r/r jest wyższy o 20 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 5 pkt i wynosi obecnie 5 pkt” – napisano także.

Pogorszenie odczytów prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich rynkach

W listopadzie odnotowano m/m pogorszenie odczytów prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich rynkach. Największy spadek prognoz zanotowano w obszarze kredytów inwestycyjnych oraz konsumpcyjnych.

„W listopadzie odnotowano dalsze pogorszenie sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej kraju, gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 24 pkt, m/m jest niższa o 11 pkt, a r/r jest wyższa o 40 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 33 pkt, m/m jest niższa o 1 pkt, a r/r wzrosła o 35 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 22 pkt, m/m jest niższa o 11 pkt, a r/r jest wzrosła o 48 pkt” – napisano też w raporcie.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 8-26 listopada. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 91 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews