Pełne ozusowanie umów zlecenia wymagane w KPO; od kiedy wejdzie w życie?

Pełne ozusowanie umów zlecenia wymagane w KPO; od kiedy wejdzie w życie?
Fot. stock.adobe.com/vivoo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jednym z warunków uruchomienia środków z polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który przyjęła w środę Komisja Europejska, jest pełne ozusowanie umów zlecenia.

Pełne ozusowanie umów zlecenia może dać budżetowi państwa nawet 4 mld zł, natomiast w tym momencie jest już za późno, by taką dużą zmianę rynkową wdrożyć od 2023 roku. Dlatego należy ją uchwalić jak najszybciej – ale wprowadzić w życie od 1 stycznia 2024, ocenia przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz przewodniczący Rady Zamówień Publicznych Marek Kowalski.

Budżet państwa zyska rocznie nawet 4 mld

„FPP od wielu lat postuluje pełne ozusowanie umów-zleceń – wraz z NSZZ Solidarność przygotowaliśmy pakiet rozwiązań wraz z wyliczeniami skutków takich regulacji. Teraz wymóg Unii Europejskiej w związku z KPO dotyczący ozusowania umów zleceń pokazuje, jak ważny jest to aspekt. Dotyczy zarówno rynku pracy, cywilizuje kwestie emerytalne i porządkuje konkurencyjność przedsiębiorstw. Ale w tym momencie jest już za późno, by taką dużą zmianę rynkową wdrożyć od 2023 roku. Dlatego należy ją uchwalić jak najszybciej – ale wprowadzić w życie od 1 stycznia 2024 roku. To ważne, bo taka zmiana będzie dotyczyć setek tysięcy pracowników i firm oraz całego rynku zamówień publicznych. Takie zmiany nie mogą być wprowadzane w pośpiechu i bez odpowiedniego przygotowania oraz planu finansowego” – powiedział Kowalski, cytowany w komunikacie.

Budżet państwa zyska rocznie nawet 4 mld z w wyniku ozusowania umów-zleceń. To istotny zastrzyk w sytuacji rosnących transferów i kosztów obsługi długu w wyniku inflacji.

Ważny element uruchomienia środków z KPO dla Polski

Pełne ozusowanie umów zleceń jest ważnym elementem uruchomienia środków z KPO dla Polski, podkreśliła Federacja.

Czytaj także: Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, ale stawia warunki >>>

„Ozusowanie umów-zleceń to także istotny element rynku pracy, który poprawi sytuację emerytalną Polaków i wyrówna konkurencję firm na rynku. Jest to też rozwiązanie znacznie lepsze niż Polski Ład – ponieważ wzrost podatków jest daniną bezwzględną – bez wpływu na korzyść pracownika, zaś ozusowanie umów-zleceń jest ekwiwalentne – a więc zwiększa poziom przyszłych świadczeń dla pracownika” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Ozusowanie umów o dzieło i zleceń – wzrośnie szara strefa czy bezrobocie?

Dzięki pełnemu ozusowaniu umów-zleceń lepszą emeryturę otrzyma ponad 800 tysięcy Polaków, budżet zyska 4 mld zł rocznie, a przedsiębiorcy będą mieli równe warunki konkurencyjne, podsumowano.

Źródło: ISBnews