Pekao Faktoring utrzymuje rekordowe tempo wzrostu

Pekao Faktoring utrzymuje rekordowe tempo wzrostu
Fot. Bank Pekao
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po 2018 roku, który był rekordowy dla Pekao Faktoring, spółka odnotowuje kolejne ponadrynkowe wyniki. W poprzednim roku skupiła wierzytelności o wartości 28 mld zł - o 86 proc. więcej niż w 2017 roku - i rosła w tempie trzykrotnie szybszym niż rynek faktoringowy w Polsce, który według danych Polskiego Związku Faktorów przyrósł o 27 proc.

Obroty #PekaoFaktoring za I półrocze 2019 roku wzrosły o 131 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i przekroczyły 19 mld zł @BankPekaoSA

Obroty Pekao Faktoring za I półrocze 2019 roku wzrosły o 131 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i przekroczyły 19 mld zł. Spółka nadal rozwija się znacznie szybciej niż rynek faktoringowy w Polsce, który zmienił się w tym okresie +31%, realizując obroty na poziomie 132 mld zł. Pekao Faktoring utrzymuje II miejsce zwiększając swój rynkowy udział do 14,5 proc. i skracając jednocześnie dystans do lidera rynku.

– Usługi oferowane przez Pekao Faktoring są uzupełnieniem oferty Banku Pekao S.A., po które coraz częściej sięgają nasi doradcy. Finansowanie w postaci faktoringu nie wymaga „twardych” zabezpieczeń i często jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej klienta. Faktoring można zaproponować więc podmiotom o słabszej kondycji finansowej, które posiadają zdywersyfikowany portfel odbiorców, ponieważ to kontrahenci są źródłem spłaty udzielonego finansowania w postaci faktoringu. Dodatkowo, w przypadku zastosowania faktoringu pełnego, ryzyko kredytowe transakcji jest przenoszone na ubezpieczyciela – wyjaśnia Dariusz Jamroży, Dyrektor Sprzedaży Pekao Faktoring.

Czytaj także: Pekao Leasing rośnie dwa razy szybciej niż rynek. Ten rok będzie rekordowy?

Największą popularnością cieszy się faktoring pełny

Największą popularnością wśród klientów spółki cieszy się właśnie faktoring pełny, który stanowi 70 proc. portfela Pekao Faktoring. Duże zainteresowanie tym produktem wynika także z coraz większej potrzeby przedsiębiorców, aby połączyć finansowanie działalności bieżącej z zabezpieczeniem się przed ryzykiem braku zapłaty odbiorców za dostarczone towary czy usługi. Takie korzyści otrzymują właśnie w ramach usługi faktoringu pełnego w Pekao Faktoring. Finansowanie w tej postaci doceniane jest także przez klientów, którym z różnych względów zależy na poprawie struktury bilansu poprzez ograniczenie zobowiązań finansowych oraz poprawie wskaźników zadłużenia i płynności.

– Mimo że finansujemy klientów o słabszej kondycji finansowej, ponad dwudziestoletnie doświadczenie Pekao Faktoring pokazuje, że spółka skutecznie potrafi zarządzać ryzykiem kredytowym, co przekłada się z kolei na utrzymanie bardzo niskiej szkodowości obsługiwanego portfela klientów. Znikome odpisy na należności zagrożone pozwalają utrzymać wskaźnik NPL na bardzo niskim poziomie, czyli 0,06 proc. – dodaje Dariusz Jamroży.

Źródło: Grupa Pekao SA