Paweł Borys: problemem nr 1 w Polsce jest inflacja

Paweł Borys: problemem nr 1 w Polsce jest inflacja
By Anna Mościcka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53208155
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej 2022 mówił o aktualnych zagrożeniach dla gospodarki i dla sektora finansowego.

Główne zewnętrzne wyzwania dla sektora bankowego i gospodarki to wojna w Ukrainie i wojna ekonomiczna Rosji z Europą. Kolejne ryzyko to inflacja i sposoby walki z nią na świecie – mówił Paweł Borys.

Jesteśmy w zupełnie innym otoczeniu, jeśli chodzi o koszt pieniądza.

Rekordowa inflacja w Polsce

W kraju problemem nr 1 jest inflacja, zauważył prezes PFR.

Według niego, szczytu inflacji można spodziewać się w marcu przyszłego roku, a spadku wskaźnika w II kwartale 2023 r.

Tak długo, jak będę rosły płace, tak długo będą utrwalały inflację.

Kolejne krajowe wyzwanie, według Pawła Borysa, to wysokie koszty fiskalne wywołane pandemią i walką z nią oraz kryzysem energetycznym i jego zwalczaniem. Dodatkowe wydatki to koszty związane z obronnością w kontekście wojny w Ukrainie.

Ogólnie poziom zadłużenia krajowego jest na dość niskim poziomie.

Paweł Borys wskazał także na problemy, jakie stwarza podnoszenie stóp procentowych w USA dla kursu złotego czy rentowności polskich obligacji.

W 2023 r. wzrost gospodarczy na poziomie ok. 1 proc.

W 2023 r. wzrost gospodarczy w Polsce powinien utrzymać się na dodatnim poziomie ok. 1 proc. – powiedział także prezes PFR.

„Mamy silny rynek pracy, co powinno stabilizować koniunkturę w przyszłym roku. Zakładamy, że wzrost gospodarczy utrzyma się na dodatnim poziomie (…) ok. 1 proc.” – powiedział Borys w trakcie Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej. 

Silny sektor bankowy

Mamy silny, zrównoważony sektor bankowy, zauważył również w swoim wystąpieniu Paweł Borys. Podkreślił udaną restrukturyzację jednego z banków, nawiązując do Getin Noble Banku, w której biorą udział banki komercyjne.

Według prezesa PFR, główne zagrożenie dla sektora bankowego to kredyty frankowe.

W kolejnych latach polityka gospodarcza nakierowana będzie na łagodzenie kryzysu energetycznego, uważa Paweł Borys.

Pobudzenie inwestycji i wykorzystanie KPO

Ważne jest pobudzenie inwestycji i wykorzystanie Krajowego Planu Odbudowy, podkreślił.

Banki powinny zapewnić finansowanie gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie wspierać program inwestycji strategicznych, dodał.

Prezes PFR wskazał także na główne inwestycje, które będą realizowane w najbliższych latach: CPK, elektrownia atomowa, farmy wiatrowe na Bałtyku.

Jego zdaniem po wojnie w Ukrainie Polska stanie się hubem inwestycyjnym w tej części Europy w czym kluczową rolę ma do spełnienia sektor bankowy.

Hossa może wrócić od II kw. 2023 r.

Jeżeli amerykański Fed do marca 2023 r. zakończy cykl podnoszenia stóp procentowych na ok. 5%, od II kw. 2023 r. może wrócić hossa, dodał Paweł Borys we wpisie na Twitterze.

Jeżeli do marca Fed zakończy cykl podnoszenia stóp na ok 5%, to od II kw. może wrócić hossa.

– napisał Borys na Twitterze.

„Od 70 lat rynki akcji zawsze zwyżkowały w ciągu 12 miesięcy po wyborach (midterms). Na 18 takich okresów w każdym był wzrost indeksu S&P500 o średnio aż 15%” – wyjaśnił.

We wtorek Amerykanie wybiorą swoich przedstawicieli do Izby Reprezentantów oraz część senatorów. W midterm elections wybiera się wszystkich 435 przedstawicieli Izby Reprezentantów USA, której kadencja dwa lata oraz 1/3 składu Senatu (33 lub 34 spośród 100 senatorów) na sześcioletnią kadencję.

Źródło: aleBank.pl, PAP BIZNES, ISBnews