Płatności zbliżeniowe w krakowskich parkomatach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

auta.01.250xKraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zaoferowało kierowcom możliwość uregulowania opłat w parkomacie za pomocą kart zbliżeniowych. Innowacyjny projekt zrealizowała firma First Data Polska, właściciel marki Polcard oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie i firma City Parking Group SA z Grudziądza.

Problem braku drobnych, którymi można zapłacić za parkowanie nie dotyczy już kierowców parkujących w Krakowie. Urządzenia zaczęły pojawiać się na krakowskich ulicach historycznej dzielnicy Kazimierz już w marcu. Zastosowanie technologii zbliżeniowej przy dokonywaniu opłat parkingowych jest przełomem w popularyzacji technologii contactless. Parkomaty akceptujące takie płatności rozwiązanie unikalne na skalę europejską. Urządzenia pozwalają na bezstykowe uregulowanie opłaty nie wyższej niż 50 zł. Maszyny przyjmują także tradycyjne płatności gotówką.

Krakowskie wdrożenie jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, a wdrożenie może mieć znaczący, pozytywny wpływ na popularność płatności bezstykowych w Polsce.

– Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który zajmuje się obsługą Strefy Płatnego Parkowania w Krakowie, zależy na systematycznym rozszerzaniu sposobów płatności za postój. Dlatego system firmy First Data Polska jest krokiem w dobrym kierunku – uważa Piotr Hamarnik z zespołu prasowego ZIKiT. – Mamy nadzieje, ze nowe rozwiązanie pomyślnie przejdzie wszelkie próby pilotażowe, co pozwoli nam wyposażyć w taką możliwość wszystkie parkomaty – dodaje Hamarnik.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wspólnego pierwszego projektu, który przyczynił się do popularyzacji akceptacji kart zbliżeniowych w parkomatach, gdzie szybkość, wygoda i bezpieczeństwo są stawiane na pierwszym miejscu – komentuje Janusz Diemko, prezes zarządu First Data Polska, właściciela marki Polcard. Jak dodaje, docelowo na krakowskim Kazimierzu zostanie zainstalowanych w sumie 116 parkomatów umożliwiających akceptację płatności w trybie bezstykowym.-

– Projekt wyposażenia parkomatów w możliwość płacenia kartami zbliżeniowymi na Kazimierzu w Krakowie jest projektem prestiżowym, zarówno dla City Parking Group jak i dla miasta. To pierwsza instalacja takiego systemu poboru opłat w Strefach Płatnego Parkowania w Polsce. Jesteśmy z niego niezwykle zadowoleni – komentuje Karol Awtuch, dyrektor operacyjny City Parking Group SA. -Kierowcy zyskują możliwość uiszczenia opłaty bez rozglądania się na monety, które zawsze stanowiły problem. Wierzymy, że parkomaty szybko zyskają popularność wśród krakowskich kierowców – dodaje Awtuch.

Tomasz Boguszewicz
Clue PR