„Parszywa dwunastka” – najbardziej spamujące kraje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nowe.technologie.05.250x167USA zwycięzcą niechlubnego rankingu czołowych spamerów na świecie, rośnie ilość spamu wysyłanego z terytorium Indii. Polska tym razem poza rankingiem.

Sophos opublikował najnowszy raport kwartalny (lipiec – wrzesień 2013) zwany rankingiem „parszywej dwunastki”. Podczas gdy USA niezmiennie wiodą prym na spamowej liście, rośnie ilość spamu wysyłanego z terytorium Indii i Włoch. Polska, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce tym razem poza rankingiem.  

USA najbardziej spamującym krajem

Patrząc na najnowszą „parszywą dwunastkę” można zaobserwować, że Stany Zjednoczone wysyłają 14,6 proc. światowego spamu. Indie, które w ubiegłym kwartale były na 6 miejscu niechlubnego rankingu tym razem zajmują 3 miejsce. Białoruś jest w Europie Wschodniej największym producentem spamu, w rankingu z tego regionu na 12 miejscu znajduje się także Rosja. Dużym zaskoczeniem jest 4 pozycja w rankingu Włoch, którzy według najnowszych badań są odpowiedzialni za 4,7 proc. wysyłanego spamu. Dwa pozostałe europejskie kraje zaliczone do czołowych spamerów to Niemcy i Hiszpania. Azję od dłuższego czasu reprezentują Chiny wraz z Tajwanem, wysyłając łącznie prawie 9 proc. wiadomości spamowych na świecie.

131112.spampionship.01.500x131112.spampionship.02.500x

Duża populacja to więcej spamu?

Nie jest dużym zaskoczeniem, że na liście 12 czołowych spamerów znajdują się Chiny, czy Indie. Oba kraje dysponują ponad miliardową populacją i ogromnym zapotrzebowaniem na dostęp do internetu. Wiodąca pozycja USA wynika z stosunkowo dużej populacji (ponad 300 mln) oraz najbardziej rozwiniętej infrastruktury internetowej na świecie. Co jednak stałoby się gdyby podzielić ogólną liczbę wysyłanego spamu przez liczbę mieszkańców? Połowa najbardziej zaludnionych krajów zniknęłaby z rankingu a ich miejsce zajęłyby kraje tradycyjnie będące poza zestawieniem jak Kuwejt czy Urugwaj.

Czy w Urugwaju szaleje cyberprzestępczość? Niekoniecznie. Ranking „parszywej dwunastki” wskazuje jedynie stopień, w jakim krajowe komputery są używane do wysyłania spamu, co nie oznacza, że spamerzy przebywają na terytorium tych państw. W dzisiejszych czasach większość spamu jest wysyłana zdalnie szczególnie w przypadku złośliwego oprogramowania lub wirusów.

Jak dostarczany jest spam?

Pierwszym krokiem jest wprowadzenie botnetu, grupy współpracujących ze sobą komputerów, które są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, np. robakiem, będącym niewidocznym dla użytkownika i działającym bez jego świadomości. Wprowadzenie,,robaka” pozwala sprawować kontrolę nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu. Oszuści wprowadzający robaka ze złośliwym kodem do sieci mogą dzięki temu zarządzać olbrzymimi kampaniami spamerskimi. W rezultacie większość nadawców tego typu wiadomości nie ma żadnej świadomości, że ich komputer należy do siatki spazmującej innych użytkowników sieci.

Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami?

Jeśli użytkownik nie podejmie trudu oczyszczenia własnego komputera ze złośliwego oprogramowania pozostaje nie częścią rozwiązania, lecz częścią problemu. Nie powinno nikomu zależeć na wskazywaniu winnych, raczej na edukowaniu, że bezczynność może być równie groźna jak celowe zarażanie innych złośliwym oprogramowaniem. W ten sposób przyzwalamy cyberprzestępcom na zarabianie pieniędzy przez stosowanie tak nieczystych praktyk.

Źródło: Sophos