Parlament Europejski krytycznie o pozytywnej ocenie polskiego KPO przez KE

Parlament Europejski krytycznie o pozytywnej ocenie polskiego KPO przez KE
Fot. stock.adobe.com/Grecaud Paul
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Parlament Europejski na sesji plenarnej w Strasburgu przyjął rezolucję, w której wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca Komisja pozytywnie oceniła polski Krajowy Plan Odbudowy.

Rezolucję poparło 411 europosłów, 129 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. 

Europosłowie stanowczo wzywają Radę, aby zatwierdziła polski KPO (…) dopiero wówczas, kiedy Polska całkowicie spełni wymogi rozporządzenia w sprawie Funduszu Odbudowy.

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) powiedział, że „rezolucja ma znamiona działań na rzecz Putina”. „To kompromitujące, że europosłowie PO – np. Janina Ochojska, Polski 2050 Szymona Hołowni – Róża Thun czy Lewicy – Włodzimierz Cimoszewicz i Robert Biedroń przykładają rękę do atakowania Polski, pozbawiania firm i samorządowców pieniędzy należnych Polsce z KPO. Polska opozycja w Parlamencie Europejskim z PO, Lewicy, Polski 2050 fałszywie informuje innych europosłów o sytuacji w Polsce i liczy, że zagranica pomoże obalić rząd Zjednoczonej Prawicy. Ale Polacy są dużo mądrzejsi niż bezprogramowi politycy” – zaznaczył Rzońca.

Szef delegacji PO-PSL w PE, europoseł Andrzej Halicki (PO) powiedział, że europosłowie PO wstrzymali się od głosu, a europosłowie PSL byli przeciw. „Przeprowadziliśmy w tej sprawie wewnętrzną dyskusję i nie było na pewno chęci głosowania za. Ta rezolucja jest niepotrzebna, to jest zły moment. Powinniśmy czekać do końca czerwca, bo to pierwsza data, która występuje w zobowiązaniach w KPO. Warto poczekać, a nie budować napięcie” – zaznaczył Halicki.

Czytaj także: Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, ale stawia warunki >>>

Sprawę skomentowała na Twitterze także europosłanka Beata Mazurek (PiS). „Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. (…) Cel według mnie jest jeden: aby Polsce w ogóle tych pieniędzy nie przekazać” – zaznaczyła.

Socjaliści i Demokraci napisali w komunikacie, że poparli rezolucję, „aby wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby nie wypłacała Polsce środków do czasu pełnego spełnienia warunków niezawisłości sądownictwa”. „Polski rząd od lat niszczy demokrację, praworządność i prawa podstawowe we własnym kraju. Niestety zabrakło działań ze strony Komisji (Europejskiej pod kierownictwem Ursuli) von der Leyen, by powstrzymać PiS. Zatwierdzenie polskiego planu naprawy to kolejna stracona okazja do wywarcia presji na Warszawę” – powiedziała cytowana w komunikacie grupy europosłanka Birgit Sippel, koordynatorka Socjalistów i Demokratów w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE.

PE potępił praktyki stosowane wobec sędziów w Polsce

Parlament Europejski w przyjętym dokumencie „potępia praktyki stosowane obecnie (w Polsce – przyp. red.) wobec niektórych sędziów, takie jak przeniesienie do innego wydziału, urlopowanie po przywróceniu na stanowisko lub inne tego typu działania podejmowane z naruszeniem różnych wyroków sądów polskich i europejskich”.

Europarlament w rezolucji wskazuje, że stosowanie się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przestrzeganie zasady nadrzędności prawa UE nie podlegają negocjacjom i nie mogą być traktowane jako karta przetargowa.

W rezolucji ubolewa się, że w warunkach określonych w polskim KPO nie przewidziano natychmiastowego przywrócenia na stanowiska wszystkich bezprawnie zawieszonych sędziów, oraz wzywa rząd Polski do znacznego przyspieszenia procesu przywracania sędziów na wcześniej zajmowane stanowiska, a Komisję Europejską – do monitorowania i wspierania tego procesu.

PE uważa, że nie można dokonywać żadnych płatności na rzecz Polski w ramach Funduszu Odbudowy do czasu pełnego wykonania wszystkich odnośnych wyroków TSUE i ETPC.

Europarlament „przypomina, że postanowienie TSUE jest wiążące dla Polski i Polska musi nadal płacić karę w wysokości 1 mln euro dziennie, dopóki nie podejmie działań w związku z wyrokami dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”.

Polski KPO zaakceptowany pod pewnymi warunkami

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) 1 czerwca. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Żeby jednak te środki trafiły do Polski, KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę, co stanie się prawdopodobnie 17 czerwca.

Czytaj także: Szefowa KE w Polsce: pierwsza wypłata z KPO możliwa po wdrożeniu nowego prawa dotyczącego sędziów >>>

Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen podczas ostatniej wizyty w Polsce podkreślała, że warunkiem wypłaty środków jest wdrożenie przez Polskę nowego prawa dotyczącego spraw dyscyplinarnych sędziów.

Źródło: Łukasz Osiński, PAP BIZNES