Państwo wychodzi z banków…w Indiach

Państwo wychodzi z banków…w Indiach
Fot. Stock.Adobe.com / xtock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister finansów Indii Nirmala Sitharaman zapowiedziała, że rząd Narendra Modi zamierza sprzedać udziały w dwóch bankach publicznych oraz w jednej firmie ubezpieczeniowej. Zakończona zostanie także prywatyzacja IDBI Banku, rozpoczęta w roku 2019, w którym państwo wciąż posiada 47% udziałów.

Ma to być początkiem procesu, który doprowadzi do niemal całkowitego wycofania się państwa z własności w bankach.

Według nieoficjalnych informacji w rękach państwa ma pozostać jedynie 4 lub 5 banków z dwunastu, w których państwo ma większościowy udział.   

W 1969 roku ówczesna premier Indii, będąca jednocześnie ministrem finansów, Indira Gandhi podjęła decyzję o nacjonalizacji 14 największych banków prywatnych. Rząd prowadził wówczas politykę gospodarczą naśladującą wzorce sowieckie. Kolejnych sześć banków znacjonalizowano w roku 1980.

Wcześniej, w 1955 roku, upaństwowiony został największy bank hinduski Imperial Bank of India, który po przejęciu przez państwo zmienił nazwę na State Bank of India. Jest to wciąż najważniejszy bank w Indiach i nie ma na razie planów jego prywatyzacji.

Państwowe banki gorsze od prywatnych

W latach 90. XX wieku Indie stopniowo zaczęły odchodzić od modelu socjalistycznego, ale pozostał duży sektor państwowych banków, który wciąż ma 60-procentowy udział w kredytach, udzielanych gospodarce.

Wskaźnik aktywów zagrożonych w państwowych hinduskich bankach jest dwucyfrowy

Banki wymagają nieustannej pomocy rządu. We wrześniu 2019 roku rząd wsparł je kwotą 700 mld rupii (9,6 mld USD), a rok wcześniej przekazał im 800 mld rupii. Nie poprawiło to jednak sytuacji finansowej banków sektora publicznego.

Mają gorszą strukturę aktywów niż banki prywatne, niższą rentowność i gorsze wskaźniki ostrożnościowe.

Agencja ratingowa  S&P szacuje, że wskaźnik  aktywów zagrożonych w państwowych  hinduskich bankach jest dwucyfrowy i jest znacznie wyższy niż w innych krajach, należących do rynków wschodzących z wyjątkiem Rosji.

Dochody ze sprzedaży banków pomogą w walce ze skutkami pandemii

Rząd Indii przeprowadził w ostatnich latach serię fuzji, dzięki czemu liczba państwowych banków zmniejszyła się z 28 do 12.  W 2015 roku rząd zaproponował prywatyzację banków, ale sprzeciwił się ówczesny prezes Banku Rezerwy Indii Raghuram Rajan.

Wpływy ze sprzedaży bankowych akcji pozwolą zwiększyć wydatki budżetu

Od 2018 roku prezesem (gubernatorem) banku jest Shri Shaktikanta Das, były Sekretarz Departamentu Skarbowego i Departamentu Spraw Gospodarczych Ministerstwa Finansów, który do prywatyzacji banków jest nastawiony pozytywnie.

Decyzja o prywatyzacji banków ma związek z trudną sytuacją finansową Indii, spowodowaną  pandemią.

Wpływy ze sprzedaży bankowych akcji pozwolą zwiększyć wydatki budżetu, który w dodatku nie będzie obciążony koniecznością dotowania instytucji finansowych.

Źródło: aleBank.pl