Pandemia koronawirusa nie powstrzymuje przestępców, liczba prób wyłudzeń największa od pięciu lat

Pandemia koronawirusa nie powstrzymuje przestępców, liczba prób wyłudzeń największa od pięciu lat
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W II kwartale 2020 r. zablokowano aż 1.680 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 63 milionów złotych – to najwyższa liczba od pięciu lat. Pomimo tego, że Polacy w związku z pandemią pozostawali w domach i chwilowo gubili znacznie mniej dokumentów niż zwykle trzeba pamiętać, że przestępcy do swoich działań wykorzystują także dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty skradzione nawet 5-10 lat wcześniej – dlatego tak ważne jest zastrzeganie w bankach także dokumentów utraconych kilka lat temu.
#ZBP: w II kw. 2020 r. zablokowano aż 1.680 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 63 milionów złotych – to najwyższa liczba od pięciu lat #wyłudzenia #oszustwa #DokumentyZastrzeżone #InfoDOK #RaportinfoDOK

W okresie kwiecień – czerwiec 2020 r. Polacy zastrzegli „tylko” 32.106 zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości – to najniższy przyrost II kwartału od sześciu lat. Statystycznie do bazy trafiało 353 szt. dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest ponad 1,9 miliona takich dokumentów.

Raport o dokumentach infoDOK
Źródło: ZBP

Czytaj także: Na co szczególnie uważać w czasie urlopu, aby zapobiec kradzieży tożsamości?

– Mniejsza niż zwykle liczba zastrzeżeń – co jest zrozumiałe w okresie pandemii z kilkumiesięcznym okresem pozostawania Polaków w domach, gdy jest znacznie mniej „okazji” do utraty dokumentów – nie przełożyła się na analogiczne zmniejszenie aktywności przestępców – wręcz przeciwnie odnotowaliśmy znaczący wzrost liczby prób wyłudzeń kredytów. Warto pamiętać o długich terminach ważności dowodów osobistych (10 lat). Przez cały ten okres jest ryzyko ich wykorzystania do celów przestępczych. Niezależnie więc od tego, czy dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy straciliśmy teraz, czy kilka miesięcy/lat temu – koniecznie zastrzeżmy je w banku – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Raport o dokumentach infoDOK
Źródło: ZBP

– Poluzowane ostatnio obostrzenia zachęciły Polaków do powrotu do aktywności turystycznej. Tradycyjnie w okresie wakacyjnym przestrzegamy przed pozostawianiem dowodów osobistych w zastaw w wypożyczalniach. Nie mamy niestety pewności, co się z nimi będzie działo przez tych kilka godzin. Najczęściej cudza tożsamość wykorzystywana jest do wyłudzania kredytów, pożyczek, telefonów wydawanych do umów z operatorami telefonii komórkowych, do unikania opłat, kradzieży wyposażenia lub wyłudzania kaucji przy wynajmie mieszkań i pokoi hotelowych, do kradzieży wynajętych samochodów lub innych wartościowych rzeczy z wypożyczalni, a nawet do zakładanie fikcyjnych firm i przestępstw gospodarczych i podatkowych – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Zastrzeganie utraconych dokumentów to nie wszystko, uważajmy na nowe zagrożenia w związku z koniecznością #ZostańwDomu. Raport infoDOK za I kw. 2020 r. >>>

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2020 r. wyniosła 63,2 mln zł. Odnotowano 4 próby przekraczających kwotę 1 miliona zł, z czego ta największa dotyczyła 2,4 mln zł (woj. mazowieckie). Średnia kwota wyłudzenia wynosi natomiast aż 25,4 tys. zł.

Co zrobić w sytuacji utraty dokumentów tożsamości?

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

***

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP