OZE: Bank Ochrony Środowiska i Grupa Enea rozpoczynają współpracę

OZE: Bank Ochrony Środowiska i Grupa Enea rozpoczynają współpracę
Fot. BOŚ
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Działania mające na celu dywersyfikację miksu paliwowego, rozwój rozproszonych źródeł energii oraz zwiększenie udziału segmentu OZE w produkcji energii elektrycznej, to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez Eneę S.A. oraz Eneę Wytwarzanie z Bankiem Ochrony Środowiska S.A. i spółką inwestycyjną BOŚ Eko Profit S.A.

Działania @BOS__Bank i @Grupa_Enea mają mieć na celu dywersyfikację miksu paliwowego, rozwój rozproszonych źródeł energii oraz zwiększenie udziału segmentu #OZE w produkcji energii elektrycznej

Współpraca sygnatariuszy listu ma służyć osiągnięciu nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2. Wspólne działania będą wspierały osiągnięcie przez Polskę poziomu 15% produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w roku 2020 oraz poziomu 32% w 2030 r.

Preferencyjne modele finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska

BOŚ S.A. oraz BOŚ Eko Profit S.A. w ramach prowadzonej działalności oferują preferencyjne modele finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska.

– Grupa Enea rozwija się w sposób zrównoważony. Poprzez inwestycje w nowoczesne źródła wytwórcze oraz modernizację posiadanych aktywów systematycznie redukujemy emisję CO2. Zwiększamy również produkcję z odnawialnych źródeł energii (OZE), wspierając realizację przez Polskę unijnych celów klimatycznych. Podpisany list intencyjny przyczyni się do dalszego rozwoju naszych działań w zakresie OZE i zmniejszania emisyjności – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Projekt wspierania OZE

– Jako polski bank z ekologiczną misją angażujemy się w inicjatywy wspierające politykę klimatyczno-energetyczną naszego kraju i zapewniamy udział w rozwoju tak ważnego obszaru gospodarki, jakim są odnawialne źródła energii. Naszym klientom, zarówno instytucjonalnym, jak i indywidualnym, oferujemy kompleksowe rozwiązania finansowe, umożliwiające szerokie zastosowanie nowoczesnych technologii OZE, takich jak m.in. kotły na biomasę, fotowoltaika, farmy wiatrowe, pompy ciepła czy biogazowanie. Na bieżąco analizujemy rynek i jesteśmy otwarci na wszelkie innowacje związane z „czystą” energią, dlatego widzimy ogromny potencjał we współpracy z partnerami, którym idea OZE jest tak samo bliska – powiedział Bogusław Białowąs, Prezes Zarządu BOŚ S.A.

– Nasza współpraca z Bankiem Ochrony Środowiska wpłynie pozytywnie na rozwój atrakcyjnych ekonomicznie i technologicznie aktywów wytwórczych w Enei Wytwarzanie. Projekt wspierania OZE zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i przyczyni się do rozwoju niskoemisyjnej gospodarki – powiedział Tomasz Siwak, Wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. Strategii Rozwoju.

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln Klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 16 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska / BOŚ Bank