Oszuści podszywają się pod PGE, uważaj na SMS-y o płatności za prąd!

Oszuści podszywają się pod PGE, uważaj na SMS-y o płatności za prąd!
Fot. stock.adobe.com/terovesalainen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ostatnim czasie pojawia się dużo kampanii SMS-owych, mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Tym razem oszuści wykorzystali wizerunek PGE, informując o rzekomej należności za prąd elektryczny. Zachowaj czujność!

Przestępcy w wiadomościach sugerują konieczność uregulowania płatności za energię elektryczną. Link zawarty w SMSie prowadzi do fałszywej bramki pośrednika płatności. Podanie swoich danych na takiej stronie, może skutkować utratą wszystkich pieniędzy z konta bankowego.

Czytaj także: Cyberprzestępcom wystarczą dane z mediów społecznościowych, nie muszą włamywać się na konta >>>

SMS-y od oszustów podszywających się pod PGE
Fot. CyberRescue

Musisz dopłacić 3,46 zł, inaczej wyłączą ci prąd

Taką wiadomość otrzymała Ula, która od razu odezwała się do CyberRescue, z prośbą o weryfikację SMSa.

– Po ostatnim wysypie fałszywych wiadomości, wolałam sprawdzić czy to na pewno oszustwo, tym bardziej, że takie opłaty wykonuje regularnie w wyznaczony dzień miesiąca – tłumaczy kobieta.

Czytaj także: Dostałeś SMS: służby celne zatrzymały twoją paczkę? Uważaj, to oszustwo >>>

Specjaliści z CyberRescue od razu poinformowali o próbie oszustwa i zgłosili fałszywą stronę do zablokowania. Po incydencie wycieku danych osobowych z Facebooka, który miał miejsce w tym miesiącu, oszuści nie próżnują i wymyślają nowe kampanie, mające na celu wyłudzenie danych i pieniędzy.

Jak być bezpiecznym?

Musimy mieć świadomość, że nawet jeśli dzisiaj nasze dane nie wyciekły to nie znaczy, że jutro nie dojdzie do takiego incydentu. Podając swoje dane w Internecie przy rejestracji do serwisu czy do poczty wzrasta prawdopodobieństwo, że kiedyś to nasze dane zostaną przechwycone przez cyberprzestępców – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

Wtedy wykorzystane będą do bardziej spersonalizowanego ataku przez wiadomość SMS, czy e-mail gdzie na pewno będzie załącznik czy link. Tych linków/załączników się wystrzegajmy, a przynajmniej odruchowo w nie nie klikajmy, jeśli wiadomość brzmi nieprawdopodobnie czy ewidentnie nakłania nas do szybkiego działania.

Źródło: CyberRescue