Osiedle z prefabrykatów powstanie w Toruniu. Inwestorzy to PFR Nieruchomości i Grupa Pekabex

Osiedle z prefabrykatów powstanie  w Toruniu. Inwestorzy to  PFR Nieruchomości i Grupa Pekabex
Wizualizacja osiedla w Toruniu, ul. Okólna. Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwsza inwestycja w ramach rządowego programu mieszkaniowego realizowana w technologii prefabrykacji niebawem stanie się faktem. 24 kwietnia MDR Toruń sp. z o.o i Pekabex BET S.A. zawarły umowę dotyczącą budowy 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu.

#WojciechCaruk: Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu, czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 proc., a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni mieszkań od 3 do 5 proc. #Prefabrykaty #MieszkaniePlus #Toruń #Pekabex @PFR_N

Przedmiotem podpisanej umowy jest budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z placem zabaw, drogami osiedlowymi z miejscami postojowymi naziemnymi, ciągami pieszymi i infrastrukturą techniczną.

Krótszy czas budowy i większe mieszkania

‒ Misją spółki PFR Nieruchomości jest dostarczanie na rynek dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych może ułatwić  realizowanie tego ambitnego zadania. Jestem przekonany, że prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści.

Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów,  czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są  w halach produkcyjnych możliwa jest  stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy.

Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcejzaznacza Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Osiedle przy Okólnej, zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, a w nich 320 mieszkań.

W inwestycji zaplanowano najwięcej tych dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe

Czytaj także: Nowe mieszkanie w erze koronawirusa, może z elementów prefabrykowanych?

Skandynawskie doświadczenia Grupy Pekabex

‒ Jako największa firma branży budowlanej z polskim kapitałem, budująca w technologii prefabrykacji długo czekaliśmy, aby zrealizować projekt o tak dużym znaczeniu społecznym, jakim jest osiedle w Toruniu. Wierzymy, że to początek długiej i owocnej współpracy z PFR Nieruchomości i Miastem Toruniem.

Przez wiele lat budowaliśmy mieszkania na terenie Skandynawii i cieszymy się, że nasi partnerzy jako pierwsi na polskim rynku uwierzyli w sprawdzone, nowoczesne technologie budowlane. Chcielibyśmy wspólnie z PFR Nieruchomości tworzyć nowoczesny system budownictwa mieszkaniowego‒ podkreśla Tomasz Seremet, członek zarządu, Grupa Pekabex.

I dodaje również, że:

Nasze mieszkania są ekologiczne i wyróżniają się wysoką jakością. Powstają znacznie szybciej niż osiedla budowane metodą tradycyjną, co jest ważne dla przyszłych mieszkańców. Mam nadzieję, że nowe osiedle będzie dla nich spełnieniem marzeń o pięknym, szczęśliwym domu rodzinnym w zielonym otoczeniu.

Inwestycja z poparciem samorządu

Zawarta umowa ma charakter warunkowy. Przed rozpoczęciem realizacji inwestycji konieczne będzie dostosowanie projektu wykonawczego do nowej technologii.

‒ W Toruniu mamy dobrze rozwinięty rynek mieszkaniowy. Mamy działający TBS, deweloperzy chętnie tu budują, jednak rynek mieszkań na wynajem ogranicza się do wynajmu od osób prywatnych.

Brakuje nam mieszkań na wynajem w formie instytucjonalnej, więc oferta spółki PFR Nieruchomości doskonale wypełni nam tę lukę. Idea takich mieszkań pozwoli uruchomić system najmu dla osób i rodzin, dla których nie jest on łatwy – zyskają stabilizację i pewność, że z dnia na dzień nie stracą dachu nad głową.

Cieszę się, że projektanci zachowali właściwości architektoniczne charakterystyczne dla Torunia i jestem przekonany, że każdy kto spojrzy na tę inwestycję zobaczy nasze miasto w najczystszej postacipowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Osiedle powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa. Na terenie osiedla przewidziano miejsca rekreacji oraz plac zabaw.

W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości ok. 1 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki, a do stacji Toruń Główny jest ok. 2 km.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Sprawdzeni partnerzy inwestycji

Grupa Pekabex jest obecna na polskim i europejskim rynku nieruchomości od 1972 roku. Budownictwo mieszkaniowe stanowi znaczną część naszej oferty, obok obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych i sportowych.

W krajach skandynawskich realizuje ok. 1200 mieszkań rocznie. Specjalizuje się w nowoczesnej technologii modułowej, popularnej m.in. w Szwecji, Niemczech i USA.

W lipcu 2015 r. Pekabex zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czytaj także: Budowa mieszkań może kosztować o 20 procent mniej

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią  alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania. Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.

Źródło: PFR Nieruchomości