Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów CHF wpłynie na kurs złotego?

Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów CHF wpłynie na kurs złotego?
Fot. Materiały prasowe Credit Agricole
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na wtorek (11.05.2021 r. ‒ red.) posiedzenie Sądu Najwyższego (SN) w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych związanych z kredytami walutowymi ‒ pisze w komentarzu Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Po pierwsze SN, wypowie się czy klauzule abuzywne w umowach kredytowych dotyczące kursu walutowego mogą być zastąpione zapisami zgodnymi z przepisami prawa cywilnego lub powszechną praktyką.

Po drugie, jeśli okaże się, że klauzule dotyczące kursu walutowego nie są wiążące, SN rozstrzygnie, czy pozostałe zapisy umowy pozostają wiążące.

Wyrok SN będzie ważnym czynnikiem determinującym obciążenia dla sektora bankowego

Po trzecie, SN przedstawi sposób rozliczenia zobowiązań pomiędzy klientami i bankami w przypadku gdy umowa kredytowa okazuje się nieważna.

Czytaj także: Nie będzie przedawnienia liczonego od daty wypłaty kredytu, bankowcy oceniają uchwałę SN ws. kredytów w CHF

Szczegółowy wyrok SN jest trudny do przewidzenia. Niezależnie od wyniku nie spodziewamy się, żeby miał on istotny krótko- i średnioterminowy wpływ na kształtowanie się kursu złotego.

Wyrok SN będzie ważnym czynnikiem determinującym obciążenia dla sektora bankowego związane z koniecznością tworzenia rezerw wynikających z podejmowania ugód z klientami.

Czytaj także: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych zweryfikował wiele mitów; „frankowicze nie mogą liczyć na darmowy kredyt”

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydany dwa tygodnie temu  (29.04.2021 r. – red.) zmniejsza ryzyko zaproponowania przez SN rozwiązania w sprawie kredytów walutowych, które wiązałyby się z drastycznymi stratami dla banków (np. w wyniku braku konieczności zwrotu kapitału przez kredytobiorcę).

TSUE uznał bowiem, że unieważnienie umowy kredytu nie może zależeć od wyraźnego żądania konsumentów, lecz powinno wynikać z obiektywnego zastosowania przez sąd krajowy kryteriów ustanowionych na mocy prawa krajowego.

Uważamy, że po wydaniu wyroku przez SN możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego.

Jakub Borowski,

główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Źródło: aleBank.pl