Optymistyczne perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Według danych zebranych przez firmę doradczą CBRE na rynku nieruchomości komercyjnych, każdy z sektorów odnotowuje tendencję wzrostową. Sytuacja w sektorze magazynowym wydaje się być najbardziej stabilna i pozytywna dla wszystkich zaangażowanych podmiotów. Z kolei cykliczny charakter rynku powierzchni biurowych działa obecnie na korzyść najemców. Inwestycje handlowe skupiają się na dużych miastach, jako uzupełnienie dla istniejącej oferty.

Polska gospodarka jest najdynamiczniej rozwijającą się gospodarką w regionie CEE, co potwierdzają rosnące wskaźniki ekonomiczne dla naszego kraju. W dłuższej perspektywie czasowej przewidywany jest dalszy rozwój każdego z sektorów oraz tworzenie przestrzeni lepiej dopasowanych do potrzeb końcowego użytkownika.

Joanna Mroczek, Dyrektor Marketingu oraz Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE:

Wszystkie rynki są bardzo aktywne pod względem budowy nowych obiektów i popytu na nie. Poszukiwane są jednak inwestycje coraz lepsze, unikalne pod względem architektury i jakości oferty. Duże zainteresowanie przeciągają obiekty i obszary wielofunkcyjne, które zapewnią różnorakie doświadczenia i możliwości ich użytkownikom. Praca i konsumpcja zaczynają się przenikać i wszyscy chcą uczestniczyć w unikalnych projektach, przedsięwzięciach, rozrywkach. Z tego względu inwestycje stają się coraz bardziej konkurencyjne i ciekawsze, wzbogacając rynek nieruchomości. Te trendy przyciągają coraz więcej firm i inwestorów, aktywizują już tych działających na naszym rynku. Również konsolidacje zarówno po stronie najemców (banki) czy deweloperów są kolejną siłą napędową rynku. Mamy nadzieję, że do korporacyjnych najemców nowoczesnych biurowców dołączą również polskie średnie przedsiębiorstwa czy sektor publiczny. Nowe obiekty na ulicach powinny przynieść falę nowych sieci handlowych, a to z kolei dalej będzie napędzać sektor logistyczny.

Rekordowa aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej stolicy przekroczyły 4,5 mln mkw. Obecnie w budowie znajduje się blisko 40 obiektów biurowych o łącznej powierzchni ponad 630 tys. mkw., z których połowa zlokalizowana jest w ośmiu dużych inwestycjach biurowych. W II kwartale 2015 roku odnotowana została rekordowa aktywność najemców, którzy łącznie wynajęli ponad 220 tys. mkw. Mimo to, wysoki popyt nie powstrzymał wzrostu wskaźnika powierzchni niewynajętych w Warszawie, który obecnie wynosi 14,1% i zgodnie z przewidywaniami może osiągnąć poziom 19% w następnym roku. Po 2016 roku warszawski rynek biurowy zacznie się stabilizować, a wysoki popyt na powierzchnie biurowe w stolicy spowoduje systematyczne obniżanie się wskaźnika powierzchni niewynajętych.

Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director, Dział Powierzchni Biurowych, CBRE komentuje:

Poziom wynajmu powierzchni biurowych nigdy nie był jeszcze tak wysoki. Ponad 220.000 mkw. nowo wynajętej powierzchni świadczy o rosnącym popycie – najemcy chcą lokować swoje siedziby w nowych budynkach, a dobra sytuacja gospodarcza kraju przekłada się na wzrost firm, które dobierają więcej powierzchni. Dodatkowo, coraz więcej nowych korporacji decyduje się na wejście na Polski rynek – te trzy siły złożyły się na tak wysoki wskaźnik najmu, który ma szanse być kontynuowany w kolejnych kwartałach.

Pełna wersja raportu „MarketView, Warszawski Rynek Biurowy, 1 poł 2015” do pobrania tutaj.

Dynamiczny rynek przemysłowo-logistyczny

Od kilku kwartałów nieprzerwanie obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Rynek charakteryzuje się wysoką aktywnością najemców, którzy w pierwszej połowie 2015 roku wynajęli łącznie ponad 1,3 mln mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Jest to wynik lepszy o 20% w porównaniu rok do roku. Odpowiedzią na duże zainteresowanie ze strony najemców są liczne nowe inwestycje magazynowe podejmowane przez deweloperów. Obecnie w budowie znajduje się ponad 700 tys. mkw. na terenie całej Polski. Znaczną aktywność deweloperów obserwujemy w regionie Rzeszowa i Szczecina. Średni wskaźnik powierzchni niewynajętej dla Polski wynosi aktualnie 5,5%, co oznacza nieznaczny spadek (0,1 pp) w porównaniu do poprzedniego kwartału i obniżkę o 3,6 pp. r-d-r.

Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, CBRE:

Pierwsza połowa 2015 r. upłynęła pod znakiem bardzo dobrych wyników dla rynku przemysłowo-logistycznego magazynowego w Polsce. Od początku roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej powiększyła się o 460.000 mkw., natomiast kolejne 730.000 mkw. znajduje się aktualnie w budowie. Warto zauważyć, że deweloperzy coraz odważniej zwracają się ku rynkom dotychczas pomijanym przy wyborze lokalizacji pod nowe inwestycje – bardzo dynamicznie rozwija się region wschodni w okolicach Lublina oraz Rzeszowa, a także region Szczecina, w którym z roku na rok obserwujemy systematyczny wzrost popytu na powierzchnię logistyczną. W pierwszej połowie 2015 r. na terenie całej Polski wynajęto aż 1,3 mln mkw., co oznacza wzrost o ok. 20% w relacji do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Spodziewamy się, że duże zainteresowanie najmem powierzchni magazynowej utrzyma się również w drugiej połowie br.

Pełna wersja raportu „MarketView, Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce, 1 poł 2015” do pobrania tutaj.

Wielofunkcyjne centra handlowe powracają

Na rynku powierzchni handlowych zauważalne jest ponowne zainteresowanie deweloperów inwestycjami w dużych miastach, w których nasycenie powierzchnią handlową wciąż pozostawia możliwości budowy nowych obiektów. Inwestycje rozpoczęte w 2015 roku zlokalizowane są głównie w dużych miastach i będą pełnić role wielofunkcyjnych centrów handlowych. Wśród ukończonych projektów warto wymienić Tarasy Zamkowe ( 37.000 mkw.) w Lublinie oraz Galerię Neptun (25.400 mkw.) zlokalizowaną w Starogardzie Gdańskim.

Beata Kokeli, Senior Director, Dział Powierzchni Handlowych, CBRE:

Coraz większą część podaży centrów handlowych stanowią rozbudowy istniejących centrów handlowych, w pierwszym półroczu 2015 było to niemal 40% powierzchni. Istniejące centra handlowe poddane rozbudowie, dzięki poszerzonej ofercie są w stanie konkurować z powstającymi, wielofunkcjonalnymi konceptami. Właściciele, zdają sobie sprawę z koniczności ulepszania istniejących obiektów, poprzez wprowadzanie nowych funkcji, ulepszeń technologicznych czy mobilnych tak aby spełniały one wciąż rosnące oczekiwania konsumentów”.

Pełna wersja raportu „MarketView, Rynek Powierzchni Handlowych w Polsce, 1 poł 2015” do pobrania tutaj.

Źródło: CBRE