Opłata kartowa interchange: Nie da się okiełznać gotówki bez pieniędzy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.07-08.foto.08.a.250x- Jakie były powody, że nie doszło do zawarcia porozumienia przygotowanego w Narodowym Banku Polskim w sprawie opłaty kartowej interchange? Dlaczego nie osiągnięto kompromisu, chociaż było już blisko? Dlatego, że porozumienie to mogło być uznane za zmowę cenową - mówi mec. Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

– Zidentyfikowane ryzyko prawne okazało się zbyt duże, a niestety nie poszedł wyraźny sygnał pozytywny ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ryzyko nałożenia opłat na przedsiębiorców, którzy stosują zmowę cenową wynosi dokładnie 10 proc. wartości ich przychodu rocznego. To są ogromne pieniądze.

– Business Centre Club zrzesza i reprezentuje 2500 najlepszych polskich firm, które osiągnęły sukces również dzięki temu, że miały swobodę w ustalaniu cen. Proszę sobie wyobrazić, co by się wydarzyło, gdyby Sejm RP postanowił, aby tych 2500 przedsiębiorców o połowę zredukowało ceny swoich produktów i usług oraz ustalił sztywny maksymalny ich poziom. Nie sądzę, aby się z tego ucieszyli… A taką sytuację widzimy w przypadku interchange fee.

Pro publico bono?

– To nie interes publiczny, a grupowy jest tutaj prezentowany przez tych, którzy są głównymi de facto beneficjantami systemu płatniczego. To akceptanci, właściciele sklepów i innych punktów usługowych korzystają z systemów bezgotówkowych i przyjmują płatności kartowe. Niestety zapomnieli najwyraźniej o regułach ekonomii, i to, co jest kosztem, nazywają stratą. Na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego przeczytałem, że przedsiębiorcy akceptanci ponoszą stratę, bowiem muszą płacić interchange fee. To nieporozumienie, ponoszą koszty!

Korzyści, które wiążą się z funkcjonowaniem nowoczesnego systemu płatniczego, powinny być również eksponowane. Nie można w sposób wybiórczy, nieobiektywny prezentować relacje ekonomiczne, by trafiać na grunt populistyczny. Niestety mamy do czynienia z bardzo sprawnym mechanizmem lobbystycznym, który wykreował pewien sposób uzyskiwania przewagi rynkowej. Przewagi rozumianej jako korzyść dla konkretnej grupy przedsiębiorców.

W informacji prasowej prezentuje się na przykład tabelki ze stawkami interchange fee dla karty debetowej w Europie wskazując jedynie kraje, gdzie stawki te są najniższe. To jest zafałszowanie rzeczywistości. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI