OFE w październiku o 24 procent mniej warte niż na koniec 2019 roku, co z likwidacją II filara emerytalnego?

OFE w październiku o 24 procent mniej warte niż na koniec 2019 roku, co z likwidacją II filara emerytalnego?
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podobnie jak we wrześniu, także w październiku wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne miały ujemną stopę zwrotu, tracąc średnio 8,5 proc. - poinformowały Analizy.pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych

„Październik przyniósł kontynuację korekty po, trwającej od marca do sierpnia, fali wzrostowej. Giełdom szkodzi m.in. druga fala koronawirusa i wprowadzane w związku z nią różne ograniczenia.

Allegro nie pomogło

Mocno ucierpiała warszawska giełda, mimo bardzo udanego debiutu Allegro. Główny jej indeks WIG stracił prawie 11 proc., powiększając stratę od początku roku do -23,8 proc.

Fundusze emerytalne, które w głównej mierze oparte są na akcjach, praktycznie nie miały szans na wypracowanie zysku” – napisano w raporcie.

OFE na równi pochyłej

Analitycy ocenili, że kontynuacja spadków na warszawskiej giełdzie przełożyła się na ujemne wyniki wszystkich funduszy emerytalnych. Te straciły od 7,9 proc. (Aegon OFE) do 9,6 proc. (MetLife OFE), a średnio straciły 8,5 proc.

Licząc od początku roku, OFE są blisko 23 proc. pod kreską.

Podano, że spadki na GPW przyczyniły się także do dalszego uszczuplenia stanu aktywów zarządzanych przez OFE.

„Szacujemy, że wynik z zarządzania w październiku zmniejszył ich wartość o około 10,9 mld zł. Saldo wpłat i wypłat szacujemy na -0,2 mld zł, na co złożyły się składki otrzymane z ZUS (+238 mln zł) oraz przelew do ZUS z tytułu +suwaka+ (-459 mln zł).

W sumie wartość aktywów OFE zmniejszyła się w październiku o 11,1 mld zł do 117,5 mld zł. To o 8,6 proc. mniej niż na koniec września i 24 proc. mniej niż na koniec 2019 roku” – napisano.

Czy spadająca wartość aktywów OFE wpłynie na zmianę ustawy likwidującej II filar emerytalny?

Warto przypomnieć, że na koniec kwietnia 2019 roku aktywa OFE warte były 162,96 mld złotych. Od tego czasu wartość aktywów zmniejszyła się z powodu spadków na giełdzie, a także ze względu na przelewy do ZUS w ramach suwaka emerytalnego.

Czytaj także: Kto zyska, a kto straci na zmianie terminu wyceny aktywów OFE przenoszonych do ZUS?

Tym nie mniej porównanie wielkości aktywów OFE podanych przez Analizy.pl online na koniec października wynoszące 117,5 mld złotych, w zestawieniu z wartością aktywów OFE na koniec kwietnia na poziomie 162,96 mld złotych może dawać do myślenia.

Dlaczego? Ponieważ w ustawie likwidującej OFE zakłada się przyjęcie wyceny ich aktywów na dzień…15 kwietnia 2019 roku. Zapis ten, w obecnej sytuacji rynkowej, jest korzystny dla osób, decydujących się na przekazanie oszczędności z OFE do ZUS.

Gdyby teraz realizowano likwidację OFE, to państwo powinno pokryć różnicę pomiędzy rynkową wartością portfela OFE, a wartością z 15 kwietnia 2019 roku. Pytanie, czy to zrobi? Czy też przyjmie inną korzystniejszą dla siebie datę wyceny?

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl