Odgłosy: Z prasy krajowej – styczeń 2009

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.01.foto.68.a.150xPieniądze wróciły do NBP

W piątek [16 stycznia 2009] polskie banki komercyjne kupiły od NBP bony pieniężne za 26 mld zł. To znacznie więcej niż w ostatnich tygodniach, kiedy instytucje lokowały w tych instrumentach 15-17 mld zł.

Skąd taki wzrost? W czwartek NBP zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wykupił od banków obligacje o wartości 8 mld zł. – Banki pozyskaną w ten sposób nadpłynność już następnego dnia odłożyły w NBP – mówi Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Tłumaczy, że instytucje nie mogły z dnia na dzień przeznaczyć całej kwoty na nowe kredyty.

– Poza tym w przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej z pewnością obniży stopy procentowe. Dzięki zakupowi bonów NBP banki jeszcze przez kilka dni będą mogły zarobić na ich wyższym oprocentowaniu. Rentowność bonów wynosi obecnie 5 proc. O wiele bardziej zaskakujące byłoby, gdyby te pieniądze się tam nie znalazły – dodaje Piotr Kalisz.

NBP na wniosek samych banków wykupił obligacje, aby uzyskane pieniądze mogły przeznaczyć na akcję kredytową. – Przy obecnej ostrożności instytucji finansowych przy udzielaniu pożyczek, ale również zmniejszonym na nie popycie, można się spodziewać, że 8 mld zł wystarczy bankom na kilka najbliższych miesięcy – przewiduje Kalisz.

Bardziej stanowczo o polityce banków wypowiada się Marcin Materna, analityk Millennium Domu Maklerskiego. – To oczywiste, że banki będą wolały odłożyć pieniądze w NBP niż pożyczać je przedsiębiorcom, ponosząc przy tym duże ryzyko – mówi. Dodaje, że banki będą teraz czekały na pomoc rządu w zakresie gwarancji na kredyty.

– Dopóki państwo nie weźmie na siebie części ryzyka, dopóty instytucje finansowe będą wolały „siedzieć na gotówce”, niż udzielać ryzykownych pożyczek i dokonywać coraz większych odpisów. Banki to prywatne firmy, które muszą przynosić zyski akcjonariuszom. Nie mogą prowadzić działalności charytatywnej – tłumaczy Materna.

„Parkiet” 24 stycznia 2009 r.

ZBP: poprawić dostęp

W 2009 r. konieczna będzie poprawa dostępu do źródeł finansowania dla sektora bankowego oraz rozłożenie rosnącego ryzyka związanego z udzielaniem kredytów na inne instytucje, poinformowali przedstawiciele Związku Banków Polskich (ZBP) we wtorek.

– Sektor bankowy w 2009 r., a sądzę, że również w 2010 r., będzie musiał dokonywać dużego wysiłku, by zapewnić sobie źródła finansowania. Sektor bankowy zwraca się do Narodowego Banku Polskiego, rządu… o wypracowanie mechanizmów poprawiających dostęp do źródeł finansowania – powiedział dziennikarzom prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Prezes zaznaczył, że w przeciwnym razie dojdzie do zmniejszenia środków, które sektor może przeznaczyć na kredytowanie, zarówno przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych. Podkreślił także konieczność obniżania rezerw obowiązkowych dla banków oraz usprawnienie mechanizmu współpracy między bankami komercyjnymi a bankiem centralnym.

Zdaniem Pietraszkiewicza sektor bankowy musi szukać instytucji, które przejmą na siebie część odpowiedzialności od banków w związku z rosnącym ryzykiem finansowania kredytów, dlatego też istotne jest wzmacnianie pozycji funduszy poręczeniowo-gwarancyjnych oraz systemu funduszy pożyczkowych.

Działania antykryzysowe, jego zdaniem, powinny się skupiać wokół postulatu utworzenia programu absorpcji środków unijnych, wprowadzeniu odpowiedniej ustawy (która zapewniałaby wsparcie państwa dla instytucji finansowych) oraz na umocnieniu pozycji Banku Gospodarstwa Krajowego i nadaniu mu odpowiednich instrumentów.

Bankier.pl 20 stycznia 2009 r. Internet Securities Businesswire

Zadł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI