Od nowego roku najwyższa w historii podwyżka podatków dla przedsiębiorców

Od nowego roku najwyższa w historii podwyżka podatków dla przedsiębiorców
Przemysław Pruszyński Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mimo apelu przedsiębiorców o weto, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany podatkowe będące częścią Polskiego Ładu. Nowe przepisy, które w znacznej części wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Od nowego roku pogorszą się warunki funkcjonowania firm, zwiększą się koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone zostaną nowe obowiązki związane z rozliczeniem podatkowym oraz zapłatą składek na ubezpieczenie zdrowotne.

– Przedsiębiorców czeka wiele problemów związanych z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych oraz koniczność poniesienia bardzo wysokich kosztów przygotowania się do nowych zasad rozliczeń – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Polski Ład: prezydent podpisał ustawę o zmianach podatkowych; wejdą w życie już 1 stycznia >>>

Krótkie, 6-tygodniowe vacatio legis

Kolejne miesiące to będzie bardzo trudny okres dla osób odpowiedzialnych w firmach za prawidłowe rozliczenie z ZUS i US. Wiele przepisów budzi poważne wątpliwości interpretacyjne, są bardzo skomplikowane i nieprecyzyjne. Krótkie, 6-tygodniowe vacatio legis, nie pozwoli na właściwe przygotowanie systemów, procedur i pracowników. Polski Ład to kolejny przykład ustawy uchwalonej w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców. Wiele wskazuje na to, że objaśnianie Polskiego Ładu potrwa wiele miesięcy, niewykluczone że niebawem do Sejmu trafi kolejna nowelizacja ustaw podatkowych, poprawiająca wadliwe przepisy Polskiego Ładu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan