Od 25 marca w wybranych oddziałach bankowych w Polsce możliwa będzie wymiana ukraińskiej gotówki na polskie złote

Od 25 marca w wybranych oddziałach bankowych w Polsce możliwa będzie wymiana ukraińskiej gotówki na polskie złote
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od dnia 25 marca br., w wybranych oddziałach bankowych w Polsce, możliwa będzie wymiana w gotówce hrywien ukraińskich na polskie złote. Jest to wynik porozumienia podpisanego przez Narodowy Bank Ukrainy i Narodowy Bank Polski w dniu 18 marca 2022 roku, informuje biuro prasowe NBP.

Dorośli obywatele Ukrainy będą mogli wymienić maksymalnie do 10.000 hrywien na osobę. Banki będą przyjmowały do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien.

Kurs wymiany będzie możliwie najbardziej zbliżony do oficjalnego kursu UAH/PLN.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

„Wielu przedstawicieli dzielnego Narodu Ukraińskiego uciekając przed zbrodniczą agresją wojenną trafiło do Polski. Często, mają oni ze sobą tylko hrywny (zabrane w pośpiechu), których do tej pory nie mogli wymienić na złotego. Od pierwszego dnia wojny pracowaliśmy w NBP, razem z naszymi przyjaciółmi z Narodowego Banku Ukrainy, nad rozwiązaniem tego problemu. Ważne, aby bohaterscy obrońcy Ukrainy wiedzieli, że dbamy o ich rodziny. Bardzo się cieszę z uregulowania tej ważnej dla uchodźców kwestii” – powiedział Prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski będzie skupował od polskich banków hrywny w gotówce otrzymane od obywateli Ukrainy, a następnie wymieni je w NBU według tego samego kursu. Narodowy Bank Ukrainy odkupi od NBP do 10 mld hrywien w gotówce.

Czytaj także: Polskie banki gotowe do obsługi nowych ukraińskich klientów

„Uciekając przed grozą wojny, wielu obywateli Ukrainy musiało udać się zagranicę, głównie do Polski. Wielu uchodźców miało ze sobą tylko hrywny w gotówce i napotkało trudności z ich wymianą na polskie złote” – powiedział Kiryło Szewczenko, prezes NBU i dodał:

„Porozumienie, które podpisaliśmy z Narodowym Bankiem Polskim, rozwiązuje ten problem. Obywatele Ukrainy będą mogli wymienić hrywny w gotówce w polskim banku by zaspokoić swe podstawowe potrzeby. Jesteśmy wdzięczni naszym polskim kolegom za podjęcie tego kroku, który umocni partnerstwo między naszymi narodami” – dodał Szewczenko.

Czytaj także: Ułatwienia dla uchodźców z Ukrainy w Banku Pekao SA, także przy transakcjach kartami płatniczymi

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP