Od 2022 roku butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów z kaucją?

Od 2022 roku butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów z kaucją?
Fot. stock. adobe.com/piotrszczepanek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowuje projekt objęcia systemem kaucyjnym butelek plastikowych o pojemności do 3 litrów, poinformował minister Michał Kurtyka. Resort planuje, że przepisy w tym zakresie zostaną przyjęte przez jeszcze w tym roku, aby nowy system mógł wejść w życie w roku 2022.

„Mamy projekt, żeby te butelki plastikowe do 3 litrów objąć takim systemem kaucyjnym, w którym nadajemy im wartość, czyli umożliwiamy po tym, jak butelka zostanie zakupiona […], to, żeby ją można było oddać”-  powiedział Kurtyka w radiowej Jedynce.

Na producentów zostanie nałożony obowiązek kaucjonowania

System ma powstać w dialogu z producentami, wprowadzającymi ten typ opakowań na rynek.

„To, co my na nich nałożymy, to obowiązek kaucjonowania, natomiast to dokładnie w jaki sposób to będzie przeprowadzone – np. mamy takie rozmowy czy powinny być automaty, jaka powinna być forma tych butelek – to będzie w znacznej mierze zależało od […] inwencji producentów” – podkreślił.

Poinformował także, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje obecnie wraz z przedsiębiorcami nad rozwiązaniami ustawowymi.

„Myślę, że w tym roku one spokojnie wejdą w życie i w zależności od tego jak długo zajmie przedsiębiorcom potem przygotowanie systemu, na ile on będzie złożony, no to myślę, że w kolejnym roku będziemy mogli zacząć korzystać z tego systemu” – podał minister.

Źródło: ISBnews