Od 16 maja zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS tylko z kodem zawodu

Od 16 maja zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS tylko z kodem zawodu
Fot. stock.adobe.com / bzyxx
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 16 maja w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczeń: ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wykazywać kod wykonywanego zawodu ‒ czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

16 maja 2021 roku wchodzą w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie danych przekazywanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń.

Kod wykonywanego zawodu musi być zgodny z klasyfikacją zawodów określoną przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Dotyczą one obowiązku wykazywania w formularzach zgłoszeniowych informacji o wykonywanym przez ubezpieczonego zawodzie.

Kod zawodu ważne dane statystyczne

‒ Epidemia pokazała nam, że istotnym elementem w budowaniu polityki państwa jest posiadanie podstawowej wiedzy statystycznej. Wprowadzenie kodu zawodu przy zgłoszeniu do ubezpieczeń pozwoli nam zgromadzić te cenne informacje.

Pragnę uspokoić przedsiębiorców, że dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Eurostat o kosztach pracy, w Niemczech trzy razy wyższe niż w Polsce

‒ Pozyskiwanie informacji o zawodzie ubezpieczonego to ważny instrument tworzenia lepszych polityk publicznych, w tym polityki rynku pracy, edukacyjnej, czy zdrowotnej.

Pozwoli między innymi oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach.

Dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych

Umożliwi także m.in. analizę rozkładu dochodowego i terytorialnego danych zawodów. Na brak tych danych od dawna wskazywał Główny Urząd Statystyczny – dodaje prof. Uścińska.

Czytaj także: Polska dopiero 15. w Europie pod względem przepisów dotyczących zatrudnienia i płac

Zmianie ulegną wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA.

– w formularzu ZUS ZUA Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej – uaktywnione zostanie pole 01 „Kod wykonywanego zawodu” w bloku X.

– w formularzu ZUS ZZA Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych w bloku V zostanie dodane pole 02 – „Kod wykonywanego zawodu” oraz zmieni się opis bloku V na: Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu.

Kod wykonywanego zawodu musi być zgodny z klasyfikacją zawodów określoną przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000227

Program Płatnik oraz aplikacja ePłatnik począwszy od 16 maja 2021 r. będą dostosowane do nowych wzorów dokumentów.

Czytaj także: Obciążenia PIT i ZUS: Polska awansowała o dwa miejsca w UE w 2020 roku

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS