Zmiany w podatkach: od 1 lipca obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent; koniec ulgi dla klasy średniej

Zmiany w podatkach: od 1 lipca obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent; koniec ulgi dla klasy średniej
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Paweł Supernak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd kieruje do konsultacji publicznych projekt zmian podatkowych, przewidujący m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prywatnych (PIT) do 12% z 17%, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zlikwidowana ma zostać także tzw. ulga dla klasy średniej.

Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku z 17% na 12%. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkich płacących podatek na skali, bez żadnych dodatkowych warunków.

– powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„Oprócz tego do kwoty 8700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej 19% będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty. Czyli tu też spełniamy postulat przedsiębiorców” – powiedział Morawiecki.

Zakładana jest także możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

„Kończymy też z takim rozwiązaniem, które było krytykowane przez księgowych i przez wielu – ulga dla klasy średniej. Jeśli te zmiany spotkają się z dobrym przyjęciem, to od 1 lipca chcemy je wdrożyć i wtedy również zrezygnować z ulgi dla klasy średniej” – dodał premier.

Zapowiedział prezentowanie kolejnych zmian w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej.

„Na te trudne czasy przygotowujemy kolejne elementy tarczy antyputinowskiej, która […] ma chronić Polaków przed skutkami wojny” – wskazał Morawiecki.

Wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania

Wcześniej w czwartek o zmianach w podatkach informowało Ministerstwo Finansów, które proponuje wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej – wynika z przedstawionych przez MF w czwartek propozycji zmian podatkowych.

MF wskazuje w nich, że rozliczenie składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym dotyczyć będzie przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Dodano, że roczny limit dla liniowców wynosi 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu); dla ryczałtowców wynosi 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu); dla podatników na karcie wynosi 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku).

Jak podano, zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.

Powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców

Ministerstwo Finansów proponuje powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców – wynika z przedstawionych przez MF w czwartek propozycji zmian podatkowych.

MF zakłada, że wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł.

W ramach zmian w Podatkowym Polskim Ładzie, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r., podatnik samotnie wychowujący dziecko lub dzieci stracił prawo do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem, w zamian za to uzyskał możliwość odliczenia od podatku kwoty 1500 zł. 

Obniżka podatku PIT będzie obowiązywać stale, nie tylko w tym roku

Zaprezentowane dziś zmiany, obejmujące m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prywatnych (PIT) do 12% z 17%, będą obowiązywać stale, nie epizodycznie – tylko w tym roku, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.

„Chcemy, aby ten system działał w zaliczkach od lipca tego roku. […] Mówimy, o systemie podatkowym, który będzie obowiązywał w roku 2023, więc nie mówimy o żadnym epizodycznym rozwiązaniu na rok 2022, tylko o rozwiązaniu, które będzie rozwiązaniem również na kolejne lata podatkowe” – powiedział Soboń podczas konferencji prasowej.

Dodał, że według planu, Rada Ministrów ma zająć się projektem zmian, kierowanych obecnie do konsultacji, w połowie kwietnia, zaś na koniec kwietnia projekt ten ma trafić do Sejmu.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews