Od 1 grudnia 2021 roku wcześniejsi emeryci mogą więcej dorobić bez zawieszania emerytury

Od 1 grudnia 2021 roku wcześniejsi emeryci mogą więcej dorobić bez zawieszania emerytury
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 grudnia zmieniły się limity zarobków dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Są wyższe, więc seniorzy mogą więcej dorobić do swoich świadczeń, poinformował ZUS.

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

‒ Od 1 grudnia jest to kwota 3960,20 zł brutto. Świadczenie może być również zawieszone jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7354,50 zł brutto ‒ informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 grudnia jest to kwota 3960,20 zł brutto

Z kolei jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Czytaj także: Rekordowa waloryzacja emerytur, ale też rent dożywotnich w 2022 roku

Limity dla rent

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona w grudniu po przekroczeniu 3960,20 zł brutto przychodu.

Od stycznia 2022 r. zmienią się zasady zawieszania renty socjalnej. Będą stosowane te same reguły co do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta socjalna zostanie zawieszona w grudniu po przekroczeniu 3960,20 zł brutto przychodu

Dla wielu osób pobierających rentę socjalną będzie to oznaczało możliwość otrzymywania zmniejszonej wysokości świadczenia.

Czytaj także: Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Kto może dorabiać bez ograniczeń

O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny oraz renciści.  Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń.

‒ Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto).  Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – mów rzecznik ZUS.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.

Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej  emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Czytaj także: 3/4 Polaków nie odkłada samodzielnie na emeryturę

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS