Ocena deweloperów: więcej oddajemy nowych mieszkań, ale mniej budujemy

Ocena deweloperów: więcej oddajemy nowych mieszkań, ale mniej budujemy
Źródło: PZFD
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu pt. "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń - listopad 2020 roku" wynika, że w badanym okresie oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz których budowę rozpoczęto ‒ czytamy w komentarzu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Po 11 miesiącach 2020 roku oddano do użytkowania 196,4 tys. mieszkań, tj. o (+) 6,0% więcej niż przed rokiem, przy czym w samym sektorze deweloperskim wynik ten wyniósł (+) 8,6%.

Według PZFD ten parametr nie obrazuje dobrze bieżącej sytuacji gospodarczej, ponieważ jest wynikiem inwestycji rozpoczynanych około 2 lat wcześniej i jest zgodny z długoterminowymi przewidywaniami.

W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować podobne wskaźniki obrazujące liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania.

Czytaj także: Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie w dół, więcej mieszkań oddanych do użytku, pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów

Mniej zgłoszeń i pozwoleń na budowę

Skumulowany spadek liczby pozwoleń na budowę mieszkań wyniósł (-) 2,8%, w tym w sektorze deweloperskim (-) 5,2%.

Jednakże pod koniec roku spodziewamy się kumulacji składanych wniosków o pozwolenie na budowę, co ma związek z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 31 grudnia 2020 roku.

Pod koniec roku spodziewamy się kumulacji składanych wniosków o pozwolenie na budowę

Powinno to przełożyć się na znaczący wzrost wydawanych pozwoleń na budowę w pierwszym kwartale 2021.

Czytaj także: Prezydent podpisał pakiet mieszkaniowy, co zmieni na rynku?

Mniej budujemy

Po 11 miesiącach 2020 roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, jest niższa o (-) 6,6% względem analogicznego okresu 2019 roku.

W samym sektorze deweloperskim spadek ten wyniósł (-) 9,2%.

Prognoza PZFD przedstawiona w okresie pierwszego lockdownu zakładała kilkunastoprocentowy spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Na dzień 21.12.2020 r. rewidujemy pierwotną prognozę wskazując, że prawdopodobne jest, że łączny spadek wyniesie mniej niż (-) 9%.

Czytaj także: BGK: będzie więcej pieniędzy na rozwój mieszkalnictwa

Źródło: aleBank.pl