Obroty firm faktoringowych wzrosły o 2,4 proc. rdr w I półroczu 2020 r.

Obroty firm faktoringowych wzrosły o 2,4 proc. rdr w I półroczu 2020 r.
Fot. stock.adobe.com/johan10
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obroty firm faktoringowych w I półroczu wyniosły 135,1 mld zł, co daje wzrost o 2,4 proc. rdr - poinformował Polski Związek Faktorów.
Firmy zrzeszone w #PZF zakończyły I półrocze 2020 r. z 2,4–proc. wzrostem obrotów. Nabyły wierzytelności o łącznej wartości 135,1 mld zł #faktoring

„Firmy zrzeszone w PZF zakończyły I półrocze 2020 r. z 2,4-proc. wzrostem obrotów. Nabyły wierzytelności o łącznej wartości 135,1 mld zł” – napisano w komunikacie.

Z usług firm należących do PZF korzysta 15,9 tys. przedsiębiorstw

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 15,9 tys. przedsiębiorstw. Wystawiły one 8,1 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania.

Czytaj także: Nowy Komitet Wykonawczy PZF >>>

Duże spadki obrotów w niektórych branżach

„W drugim kwartale 2020 r., w porównaniu z wynikami po pierwszych trzech miesiącach roku, zaobserwowaliśmy bardzo znaczące, 40 -50-procentowe spadki obrotów w branżach: motoryzacyjnej, meblarskiej i tekstylnej, co potwierdza tylko wcześniejsze przewidywania. Znaczenie lepiej poradziły sobie branża spożywcza i budowlana z 1-procentowym spadkiem. Zaskoczeniem może być bardzo niski, 7-procentowy spadek w transporcie” – napisano w komunikacie. 

W rezultacie specyficznej sytuacji w całej gospodarce, jaka ma miejsce od chwili wybuchu pandemii, najpopularniejszą forma faktoringu stało się finansowanie w formie niepełnej, z regresem. Podmioty zrzeszone w PZF objęły w I półroczu r. w jego ramach blisko 68 mld zł wierzytelności, co stanowi 50,5 proc. obrotów całego rynku. Ponadto w okresie tym szybciej od krajowego rósł faktoring eksportowy (o 8 proc).

Z usług firm faktoringowych w ujęciu sektorowym, najczęściej korzystają przedsiębiorstwa: produkcyjne i dystrybucyjne. Utrzymanie płynności finansowej w ich przypadku decyduje o przetrwaniu lub rozwoju. Faktoring umożliwia im zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a przez to – stabilnej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej.

Źródło: PAP BIZNES, Polski Związek Faktorów / PZF