Obrona byków na Wall Streetdaje szansę Europie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.10.250xAmerykańskie indeksy uniknęły we wtorek przeceny, na którą się zanosiło w pierwszych godzinach handlu. To może nieco pomóc posiadaczom akcji w pierwszej części dzisiejszej sesji. Wciąż jednak należy się liczyć z kontynuacją spadkowej korekty.

Po kilku dniach postoju i niewielkich wahań w okolicy szczytów, indeksy na głównych europejskich parkietach przystąpiły do kreślenia spadkowej korekty. W Paryżu momentami spadek przekraczał 1 proc., we Frankfurcie sięgał 0,75 proc. Co prawda taka dynamika do rekordowych nie należy, ale i tak były to wahania największe od kilku tygodni, co oznacza, że nie należy ich lekceważyć. Ostatecznie DAX zdołał odrobić sporą część strat i ponownie zakończyć dzień powyżej 9000 punktów, ale byki z pewnością nie mogą spać spokojnie.

Ich obawy zmniejszył nieco przebieg sesji na nowojorskim parkiecie. Tam również po nabierającej spadkowego impetu pierwszej części handlu, wskaźnikom udało się uniknąć większej przeceny. Dow Jones ostatecznie zniżkował o symboliczne 0,1 proc., a S&P500 spadł o 0,3 proc. To osiągnięcie nie daje jednak wielkiego powodu do radości. Po pierwsze, byki tylko przez krótki czas były w stanie prowadzić kontratak, który nie zakończył się wyjściem na plus. Po drugie, w końcówce sesji podaż znów zaczęła przejmować inicjatywę.

Nasze indeksy, za wyjątkiem przedpołudniowej fazy handlu, wypadły bardzo słabo. Sięgające 1 proc. spadki objęły zarówno wskaźniki największych spółek, jak i sWIG80. Nieco lepiej poradził sobie jedynie mWIG40. Postępująca przecena akcji nie napotykała żadnego oporu. Sprzedający godzili się pozbywać taniejących akcji z obawy, by nie musieli robić tego po jeszcze niższych cenach. Spora część inwestorów może pożegnać się z papierami bez stresu, realizując i tak pokaźne zyski. Taka postawa może jednak sprzyjać powiększeniu skali przeceny, w przypadku gdyby nie dopisali ci, którzy na zyski dopiero mają nadzieję

Dziś jeszcze czeka nas duża dawka danych makroekonomicznych. Oczekiwania wobec danych o aktywności w sferze usług w całej strefie euro, a w szczególności we Francji i Niemczech, są dość pesymistyczne. Ich negatywny wpływ rynki mogą więc odczuć jedynie w przypadku większego rozczarowania. Z reakcją mogą się też spotkać dane dotyczące sprzedaży detalicznej w eurolandzie (oczekuje się spadku o 0,4 proc.) oraz zamówień niemieckiego przemysłu (spodziewana jest zwyżka o 0,5 proc.). Najważniejszy będzie jednak raport Challengera, zawierający informacje o planowanej liczbie zwolnień za oceanem, ale inwestorzy też z uwagą będą czekać na publikację indeksu wskaźników wyprzedzających, syntetycznego wskaźnika sygnalizującego przewidywane zmiany dziesięciu parametrów makroekonomicznych i rynkowych. Oczekuje się jego niewielkiej poprawy.

Na giełdach azjatyckich nastroje mieszane z lekką przewagą niewielkich zwyżek. Na godzinę przed końcem handlu Nikkei rósł o 0,8 proc. Indeksy w Szanghaju traciły po 0,6-0,7 proc. Kontrakty na amerykańskie i europejskie indeksy rano szły w górę po 0,2-0,4 proc., sugerując odreagowanie wtorkowych spadków.

Roman Przasnyski
Open Finance