Obniżka opłat dla biur maklerskich

Obniżka opłat dla biur maklerskich
Fot. stock.adobe.com/joyfotoliakid
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wprowadzi od 1 października do 31 grudnia 2022 r. 12 czasowych obniżek opłat w zakresie rozrachunku transakcji i rejestracji papierów wartościowych. Łączna wartość powyższych obniżek wraz z dotychczasowymi wyniesie ponad 5,3 mln zł.

„Infrastrukturalny charakter spółek Grupy KDPW polega nie tylko na dostarczaniu uczestnikom rynku finansowego niezawodnych usług w zakresie rejestrowania, przechowywania, rozliczania i rozrachunku papierów wartościowych, ale także kształtowaniu polityki opłat wspierającej rozwój tego rynku i podmiotów działających na nim. Dlatego zdecydowaliśmy o czasowej obniżce kilkunastu opłat w obszarze rozliczeń, rozrachunku oraz rejestracji papierów wartościowych” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Maciej Trybuchowski.

Czytaj także: Domy maklerskie miały 567,6 mln zł zysku netto w I półroczu 2022 roku >>>

Obniżki opłat z tytułu rozrachunku transakcji pozwolą na oszczędności domom i biurom maklerskim oraz bankom, zaś obniżki w zakresie rejestracji papierów wartościowych – emitentom i TFI. Łączna szacowana wartość obniżek wyniesie 4,2 mln zł w okresie IV kwartału 2022 roku.

Obowiązująca od 1 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. czasowa obniżka opłaty z tytułu obsługi wypłaty dywidendy, zaliczki na poczet dywidendy albo dochodów funduszu inwestycyjnego pozwoli emitentom i agentom płatniczym na oszczędności rzędu 350 tys. zł.

Obniżki i zwolnienia z opłat w KDPW_CCPW

W okresie od 1 września 2022 r. do 28 lutego 2023 r. następuje przedłużenie czasowej obniżki:

– opłat rozliczeniowych dla podmiotów objętych programami: HVP, HVP+ oraz HVF,

– opłat za rejestrację transakcji w kontraktach terminowych dla animatorów rynku,

– opłat za rejestrację transakcji/transfer pozycji w kontraktach terminowych na indeksy sektorowe.

W tym samym okresie następuje przedłużenie czasowego zwolnienia z opłat rozliczeniowych dla animatorów obrotu dla akcji i praw do akcji spoza indeksu WIG20 na rynku regulowanym. Łączna szacowana wartość obniżek w powyższym okresie wyniesie ok. 780 tys. zł.

Do końca 2022 r. zwolnieniem z opłat objęte są także rozliczenia transakcji repo zawieranych na BondSpot. 

Izba Domów Maklerskich zadowolona z obniżki opłat

Izba Domów Maklerskich jest zadowolona z ogłoszonej w czwartek decyzji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych o obniżce szeregu opłat w czwartym kwartale 2022 roku – poinformował prezes IDM Waldemar Markiewicz.

„To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje pełne zrozumienie w zarządzie KDPW dla roli instytucji infrastrukturalnej rynku kapitałowego i jej powinność wobec partnerów biznesowych, jakimi są biura i domy maklerskie. Dzięki takim działaniom KDPW wspiera krajową branżę maklerską, która pełni kluczową funkcję w rozwoju krajowego rynku kapitałowego” – napisał Waldemar Markiewicz w przesłanym PAP Biznes komentarzu.

W ocenie prezesa IDM, mniejsze koszty ponoszone na rzecz infrastruktury giełdowej i depozytowo-rozliczeniowej to większa zdolność branży maklerskiej do zatrudniania analityków, maklerów czy doradców, którzy wspierają dynamiczne i innowacyjne polskie firmy w pozyskiwaniu kapitału na rozwój, a także obsługują krajowych i zagranicznych inwestorów.

Jego zdaniem, mniejsze koszty to też możliwość kumulacji kapitału w domach maklerskich z przeznaczeniem na rozwój.

Źródło: PAP BIZNES