Obciążenia finansowe banków: Głupi a nadgorliwy dolewa do ognia oliwy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.11.foto.013.a.100xCiśnienie mi rośnie, żeby nie powiedzieć dosadniej, jak czytam i słucham o pomysłach sejmowych ekonomistów, którzy chcą uderzyć w polskie banki nowym podatkiem. Czysty populizm, za grosz rozsądku!

Jerzy Błochowiak

Czy autorzy propozycji wprowadzenia podatku w wysokości 0,39 proc. aktywów wiedzą, jakie to pociągnie za sobą skutki? A może zależy im na wywołaniu kryzysu, który spowoduje ograniczenie płynności i upadek części banków, utratę zaufania depozytariuszy i wycofywanie lokat, podrożenie kredytów i zaprzestanie finansowania niektórych segmentów gospodarki, np. rolnictwa. Czy jest to bardzo nierealna perspektywa?

W moim banku po wprowadzeniu nowego podatku w skali 0,3 proc. sumy bilansowej, kwota obciążenia wyniosłaby 595 tys. zł, zaś przy 0,39 proc. – 747 tys. złotych. W pierwszym wariancie jest to 38,2 proc. planowanego na 2010 r. zysku netto, w drugim – blisko 50 proc. tego zysku i ponad 200 proc. poniesionego w 2009 r. podatku dochodowego w wysokości 286 tys. zł. Obciążenie to byłoby równoważne 442 proc. lub 575 proc. premii brutto wypłaconej pracownikom za I półrocze.

W części krajów Unii Europejskiej rozważa się wprowadzenie podatku bankowego, co jest o tyle zrozumiałe, że na ratowanie systemu finansowego wydano 2,2 bln euro. A jaki koszt ponieśli polscy podatnicy? W większości naszych banków korzystających ze wsparcia były to gwarancje, nie zaś realne pieniądze. Ile na tej pomocy skorzystał mój bank? Ani złotówki!

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI