O dwóch krowach powiastka dydaktyczna

O dwóch krowach powiastka dydaktyczna
Jan Cipiur Fot. Autor
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Upał miesza w głowach, grad bije po czerepach tak, że myśleć nie sposób, więc stara historyjka o dwóch krowach, żeby przypomnieć się mogło, co się nam podoba, a co niekoniecznie.

Socjalizm

Masz dwie krowy, ale jedną oddajesz sąsiadowi.

Komunizm

Masz dwie krowy. Państwo zabiera je obie i daje ci co nieco mleka.

Faszyzm

Masz dwie krowy. Państwo zabiera je obie i sprzedaje ci co nieco mleka.

Etatyzm

Masz dwie krowy. Państwo jedną z nich zabija, drugą doi, a mleko wylewa do rowu.

Kapitalizm tradycyjny

Masz dwie krowy. Sprzedajesz jedną z nich i kupujesz za to byka. Twoje stado jest coraz większe, a gospodarka rośnie. Sprzedajesz w końcu całe swoje bydło i jedziesz jako emeryt na Florydę lub na działkę pod Małkinią.

Kapitalizm turbo (Venture Capitalism)

Masz dwie krowy. Sprzedajesz trzy z nich swojej spółce giełdowej, która płaci za nie akredytywą wystawioną przez bank twojego szwagra. Następnie dokonujesz zamiany długu na akcje (debt/equity swap), odzyskujesz swoje wszystkie cztery krowy i otrzymujesz prawo do ulgi podatkowej z tytułu posiadania pięciu krów.

Prawa do mleka od tych krów przekazujesz poprzez spółkę pośredniczącą firmie zarejestrowanej na Kajmanach, a należącej do pewnego nieujawnionego większościowego udziałowca. Udziałowiec ten odsprzedaje prawa do mleka od siedmiu krów twojej spółce giełdowej. Publikujesz raport roczny informując, że spółka posiada osiem krów i opcję na jeszcze jedną.

Rolnictwo amerykańskie

Masz dwie krowy. Jedną z nich sprzedajesz, a drugą zmuszasz na wszelkie sposoby, żeby sama jedna dawała tyle mleka, ile normalnie dają cztery. Niedługo potem zatrudniasz firmę konsultingową w celu ustalenia, czemu twoja tak wydajna krowa padła.

Rolnictwo francuskie

Masz dwie krowy. Idziesz na strajk, wywołujesz zamieszki, blokujesz drogi, bo chcesz mieć trzy krowy.

Rolnictwo brytyjskie

Znowu masz swoje dwie krowy odzyskane po długich latach unijnej niewoli.

Rolnictwo szwajcarskie

Masz 5 000 krów, ale żadna nie należy do ciebie. Ich właściciele płacą ci za pilnowanie, żeby gdzieś nie polazły.

Rolnictwo chińskie

Masz dwie krowy i trzysta dojarek. Twierdzisz, że wszyscy mają pracę, zaś dzięki partii i przewodniczącemu Xi doczekałeś się niesamowitej wydajności rolnictwa. Aresztujesz oczywiście dziennikarza, który śmie w to wątpić.

Rolnictwo indyjskie

Masz dwie krowy i je czcisz

Rolnictwo polskie

Masz jeszcze te dwie krowy, ale tak w ogóle to stawiasz na „Polski Ład” i czekasz cierpliwie na darmowe elektryczne auto w ramach programu „Izera-plus”.

Jan Cipiur
Jan Cipiur, dziennikarz i redaktor z ponad 40-letnim stażem. Zaczynał w PAP, gdzie po 1989 r. stworzył pierwszą redakcję ekonomiczną. Twórca serwisów dla biznesu w agencji BOSS. Obecnie publikuje m.in. w Obserwatorze Finansowym.

Źródło: aleBank.pl