O dialog i konsultacje apeluje do Premiera branża pożyczkowa

O dialog i konsultacje apeluje do Premiera branża pożyczkowa
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedstawiciele branży pożyczkowej alarmują, że wydłużenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego do końca przyszłego roku doprowadzi do likwidacji sektora pożyczek pozabankowych. Branża zwróciła się do premiera z apelem o dialog i konsultacje. Ich zdaniem tryb procedowania ustawy i tempo prac są nieuzasadnione ‒ poinformowała Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego.

W piątek, 11 grudnia 2020 r. organizacje zrzeszające instytucje pożyczkowe wystosowały apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowę i konsultacje w sprawie projektu ustawy wydłużającej okres obowiązywania obniżonego limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego do 31 grudnia 2021 roku, który 9 grudnia 2020 r. wpłynął do Sejmu.

Zdaniem przedstawicieli branży przedłużenie limitu o niemal 10 miesięcy zagraża dalszemu funkcjonowaniu sektora pożyczek pozabankowych.

Jak wskazują, branża stwarza miejsca pracy dla ponad 30 tys. osób i zapobiega wykluczeniu finansowemu ponad 2 mln Polaków.

Czytaj także: Rząd chce ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku, branża pożyczkowa tego nie przeżyje?

W piśmie podkreślono, że branża jest zdziwiona trybem procedowania projektu, bez konsultacji z uczestnikami rynku, mimo wcześniejszych zapewnień ze strony rządu o dialogu przy kolejnych regulacjach.

To już kolejna regulacja o fundamentalnym znaczeniu dla branży, która nie uwzględnia stanowiska sektora.

Organizacje wspominają, że to już kolejna regulacja o fundamentalnym znaczeniu dla branży, która nie uwzględnia stanowiska sektora i jest wprowadzona bez dogłębnej oceny skutków regulacji.

Czytaj także: Kredyty konsumenckie: rząd przedłuża obniżenie kosztów pozaodsetkowych do końca 2021 roku

Branża jest też zaskoczona tempem prac, gdyż aktualne przepisy obowiązują do 8 marca 2021 r., a więc jest jeszcze czas na przeprowadzenie konsultacji z branżą i wysłuchanie ich stanowiska.

Przedłużenie limitu o niemal 10 miesięcy zagraża dalszemu funkcjonowaniu sektora pożyczek pozabankowych.

Jak czytamy w treści pisma, branża apeluje o dialog i zaangażowanie w proces legislacyjny, by wypracować kompromis, który zapewni ochronę konsumenta i umożliwi dalsze istnienie sektora pożyczek pozabankowych.

Treść apelu: link

Źródło: Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego