NUK w Banku Spółdzielczym: Hipoteka pod nadzorem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zoltkowski.wieslaw.01.100xKNF uchwaliła Rekomendację S dobrych praktyk zarządzania ekspozycjami kredytowymi finansującymi nieruchomości oraz zabezpieczonymi hipotecznie.

Wiesław Żółtkowski

Banki spółdzielcze nie mają dużego wolumenu tego rodzaju zaangażowań, co zwalnia je ze stosowania wielu wymogów (częściowo lub w całości z 12 na 21 zaleceń). Zasady zarządzania ryzykiem określone w Rekomendacji S mieszczą się w ogólnych procedurach. Ryzykiem ekspozycji hipotecznych będą więc zajmować się te same osoby, które odpowiadają dotychczas za ryzyko kredytowe. Wystarczy, jeśli w istniejących procedurach dodamy im zadania dotychczas nieuwzględnianie.

Wydaje się, że nierealne są wskazania w rodzaju „wyznaczania członków zarządu bezpośrednio odpowiedzialnych za kluczowe elementy zarządzania ekspozycjami kredytowymi finansującymi nieruchomości”, bo funkcja ta jest w sposób oczywisty przypisana osobie odpowiadającej dotychczas za ryzyko kredytowe. Natomiast istotne jest sprawdzenie, czy w polityce zarządzania ryzykiem ekspozycji detalicznych wskazano na ekspozycje dotyczące nieruchomości. Zasady analizy ryzyka i procedury podejmowania decyzji kredytowych, ustalania limitów wewnętrznych, administrowania ekspozycjami, monitorowania pozostaną takie, jakie obowiązują po ich aktualizacji w efekcie wdrożenia Rekomendacji T. Należy więc dokonać przeglądu i ewentualnej niewielkiej korekty istniejących procedur.

W bankach spółdzielczych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI