Nowy Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP o wskaźniku WIBOR i o AI

Nowy Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP o wskaźniku WIBOR i o AI
Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich Krzysztof Karwowski, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Krzysztofem Karwowskim, Prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie, Przewodniczącym Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP, kilka dni po wyborze na to stanowisko rozmawiał Robert Lidke.

Na pytanie o najważniejsze problemy i zadania do rozwiązania w bankowości spółdzielczej w ciągu najbliższych dwóch lat prezes Krzysztof Karwowski wskazał na tranzycję wskaźników referencyjnych.

Zwrócił przy tym uwagę na kwestionowanie już zawartych umów kredytowych, w których jest używany WIBOR. Jak zauważył pierwsze pozwy w tych sprawach trafiły właśnie do banków spółdzielczych.

Jak stwierdził nieustającym wyzwaniem dla całego sektora bankowego jest kwestia cyberbezpieczeństwa oraz legislacji w tym obszarze. Ważne jest także to w jaki sposób te przepisy są później interpretowane i wdrażane.

Czytaj także: Nowy Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich>>>

Banki spółdzielce wobec wyzwań technologicznych

Pytany o problemy jakie mogą dotyczyć banków spółdzielczych w perspektywie najbliższych dziesięciu lat stwierdził, że historia ostatnich dwóch trzech lat pokazała, że pojawiają się wyzwania, do których nikt nie był przygotowany.

 „Myślę że cały czas w sektorze banków spółdzielczych wyzwaniem będzie kwestia  sprostania wyzwaniom technologicznym” – mówił szef Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających.

Jak wskazał nie chodzi tu tylko o dotrzymanie kroku bankom komercyjnym, ale także fintechom i firmom świadczącym usługi okołobankowe.

Zaznaczył, że wielkim wyzwaniem będzie zmierzenie się z rozwojem sztucznej inteligencji, nie tylko dla sektora bankowego, ale całego społeczeństwa.

„Myślę, że to będzie właśnie jednym z głównych wyzwań, poukładanie tego w realiach z rzeczywistym światem” – podsumował Krzysztof Karwowski.

Źródło: BANK.pl