Nowy prezes PGNiG za stworzeniem jednego koncernu multienergetycznego

Nowy prezes PGNiG za stworzeniem jednego koncernu multienergetycznego
Fot. Materiały prasowe PGNiG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowy prezes PGNiG Paweł Majewski ocenia, że stworzenie jednego silnego koncernu energetycznego w Polsce jest słusznym kierunkiem wobec konieczności poniesienia dużych inwestycji w rozwój i dostosowania się do wymogów nowego ładu energetycznego.

Transformacja energetyczna jest faktem. Polska na przestrzeni kilku dekad musi dostosować się do wymogów nowego ładu energetycznego.

„Połączenie dużych graczy sektora w jeden silny, stabilny koncern multienergetyczny może przynieść wyłącznie korzyści, przede wszystkim możliwości inwestowania znacznych środków w rozwój. Jest to kierunek słuszny” – powiedział prezes Majewski podczas czwartkowej telekonferencji prasowej.

Za tworzeniem koncernu multienergetycznego opowiada się PKN Orlen

Od dłuższego czasu za tworzeniem koncernu multienergetycznego opowiada się PKN Orlen, który finalizuje właśnie przez ogłoszone wezwanie przejęcie 100 proc. akcji Energi, a także chce włączyć do swojej grupy kapitałowej Grupę Lotos i PGNiG.

Paweł Majewski nowym prezesem PGNiG został parę dni temu, po rezygnacji z tego stanowiska przez Jerzego Kwiecińskiego. Wcześniej Majewski był prezesem Grupy Lotos. 

PGNiG ma zakontraktowanych na 2021 rok 31 dostaw gazu LNG

PGNIG ma obecnie zakontraktowanych na 2021 rok łącznie 31 dostaw gazu LNG – poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.

„Grupa PGNiG na bieżąco optymalizuje swój portfel zakupowy, w tym w zakresie dostaw ciekłego gazu LNG. Aktywnie monitorujemy rynek w poszukiwaniu okazji zakupowych. Podobnie jak w ubiegłym roku nasze biuro handlowe w Londynie dokonało zakupu 5 dostaw spotowych w atrakcyjnej cenie. Te dostawy będą realizowane w 2021 roku” – powiedział prezes Majewski podczas czwartkowej telekonferencji dla dziennikarzy.

„W tej chwili nasz łączny portfel na 2021 roku w kontraktach długo, średnio, krótkoterminowych i spotowych wynosi 31 dostaw gazu LNG” – dodał.

W trzecim kwartale 2020 roku w terminalu w Świnoujściu rozładowano siedem gazowców, w tym cztery z kontraktu z Qatargas oraz trzy ładunki spot.

W okresie od lipca do końca września LNG stanowiło 20 proc. importu gazu do Polski, tyle samo co rok wcześniej. Z kierunku wschodniego napłynęło 68 proc. gazu (wobec 66 proc. przed rokiem), a z kierunków zachodniego i południowego 12 proc. (wobec 14 proc. rok wcześniej). 

Źródło: PAP BIZNES