Nowi prezesi banków spółdzielczych ze zgodą KNF

Nowi prezesi banków spółdzielczych ze zgodą KNF
Fot. KNF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poniżej informacje z decyzji podjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego 10 lutego 2023 roku dotyczące bankowości spółdzielczej.

Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie:

Sławomira Lejwody na stanowisko Prezesa Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Opolu Lubelskim;

Justyny Myśliwiec na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Lipinkach.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: jak banki spółdzielcze powinny wykorzystać swoje dobre wyniki finansowe

Ponadto Komisja zapoznała się z sytuacją banków spółdzielczych i zrzeszających po III kwartale 2022 r.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Opolu Lubelskim

PBS w Opolu Lubelskim swoje funkcjonowanie rozpoczął z dniem 01.01.1999 r. Powstał on z połączenia 4 banków tj. BS Opole Lubelskie, BS Chodel, BS Karczmiska i BS Łaziska, czytamy na stronie internetowej Banku.

W strukturze banku działają cztery Oddziały: Chodel, Karczmiska, Łaziska i Opole Lubelskie. W fazie początkowej bank był zrzeszony w LBR Lublin obecnie w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie.

Bank zrzesza 3 000 członków z pełnym udziałem. Wzrastająca konkurencja na lokalnym rynku wyznacza na co dzień sposób funkcjonowania i dostosowywania się kształtu działalności Banku. Klientami w głównej mierze są mieszkańcy wsi oraz drobni przedsiębiorcy prowadzący usługi i handel zarówno w naszym mieście jak i na wsi.

Bank posiada strategiczne założenia działalności na lata 2016-2020. Realizując strategiczny cel swego działania przyjął dalsze umacnianie podstaw ekonomicznych działalności w celu zwiększenia bezpieczeństwa powierzonych nam środków oraz zmniejszania obszarów ryzyka.

Następny cel to doskonalenie techniczne poprzez ciągłe weryfikowanie systemów informatycznych, sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych oraz stopniowe coraz szersze wdrażanie bankowości elektronicznej.

Głównym zadaniem jakie określił sobie Bank jest wzmacnianie dotychczasowej pozycji rynkowej na rynku bankowym. W zakresie zrealizowania zadań nakreślonych w strategii Bank powinien stać się trwale rentowną i efektywną organizacją mogącą uczestniczyć w rozwoju gospodarczym środowiska, w którym funkcjonuje.

Czytaj także: KNF zaleciła zwiększenie funduszu pomocowego IPS banków spółdzielczych

Bank Spółdzielczy w Lipinkach

W 1961 r. z inicjatywy kierownika Banku Spółdzielczego w Gorlicach – Juliana Stępnia, powołana została do życia Kasa Spółdzielcza w Lipinkach, przypomina Bank na swojej stronie internetowej. 11 listopada 1961 r. spółdzielnię  zarejestrowano w Sądzie Powiatowym w Jaśle.

W kwietniu 1973 roku Zebranie Przedstawicieli podjęło uchwałę o przemianowaniu Kasy Spółdzielczej na Bank Spółdzielczy w Lipinkach. 

W latach 1975-1989 działalnością Banku sterował  Bank Gospodarki Żywnościowej, który pełnił rolę centralnego banku nadzorczego.  W 1994 r. Bank stał się akcjonariuszem Banku Regionalnego S.A. w Rzeszowie, a od 2002 r. Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie, gdzie zrzeszony jest do dnia dzisiejszego.  

Bank przez ostatnie lata m.in. wyremontował pomieszczenia bankowe, w tym salę operacyjną dla klientów. Uruchomił bankomat wraz z usługą doładowania telefonów i usługą biometryczną polegającą na weryfikacji tożsamości klienta na podstawie wzorca naczyń krwionośnych z palca (palców) dłoni. Urządzenie biometryczne umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu  poprzez przyłożenie palca do specjalnego czytnika, który sprawdza układ naczyń krwionośnych a cała procedura trwa szybko – tylko 1,5 sekundy i umożliwia bezpieczną wypłatę środków z bankomatu bez użycia karty i kodu PIN.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF, Bank Spółdzielczy w Lipinkach, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Opolu Lubelskim