Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 21,4 proc. rdr w październiku

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 21,4 proc. rdr w październiku
Fot. stock.adobe.com/goodluz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 21,4% r/r w październiku 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 14,2%, podał Urząd.

„Wartość nowych zamówień 4 otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w październiku br. była o 21,4% wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport – o 30,5% wyższa. Nowe zamówienia zwiększyły się w skali roku w większości badanych działów przetwórstwa przemysłowego, z wyjątkiem produkcji metali (gdzie obniżyły się o 1%)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Produkcja przemysłowa wyhamowała w październiku; dane GUS słabsze od prognoz >>>

„Po spadku przed rokiem, w dużym stopniu wzrosły zamówienia w podmiotach specjalizujących się w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – ponad 2,5-krotnie, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 55% oraz wyrobów farmaceutycznych – o ok. 53%. Znacznie większa niż przed rokiem była również wartość nowych zamówień m.in. w produkcji odzieży, wyrobów z metali oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (wzrosty w granicach ok. 19-23%)” – czytamy dalej.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

Wydajność w przemyśle wzrosła o 10,1% r/r w styczniu-październiku

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 10,1% r/r w okresie styczeń – październik 2022 r., podał także GUS w komunikacie.

W tym czasie zatrudnienie wzrosło o 1,4%, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 11,7%, podano w komunikacie.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny / GUS, ISBnews