Nowe ustawy obniżą zarobki posłów i senatorów o 20 proc.

Nowe ustawy obniżą zarobki posłów i senatorów o 20 proc.
Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złoży dwa projekty ustaw m.in. dotyczący obniżenia o 20% pensji poselskich i senatorskich, a także zniesienia limitów dla władz samorządowych, zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław #Kaczyński: #PiS chce obniżyć zarobki posłów i senatorów o 20 proc. oraz wprowadzić nowe limity dla władz samorządowych

– Komitet Polityczny PiS ustalił na mój wniosek, że będzie złożony do laski marszałkowskiej projekt obniżenia o 20% pensji poselskich. Po drugie, wprowadzenia nowych limitów obniżających dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także ich zastępców. Zniesione zostaną wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeżeli chodzi o kierownictwa spółek Skarbu Państwa. Będzie to także dotyczyło spółek komunalnych. Będzie w tej chwili dużo skromniej niż dotychczas – powiedział Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że projekt ustawy obniżający wynagrodzenia ma dotyczyć także senatorów.

– Nie będziemy zwlekać z wniesieniem projektów, [nastąpi to] może już przed następnym posiedzeniem Sejmu. Myślę, że najdalej w ciągu 2 miesięcy proces ustawodawczy – bo jeszcze podpis prezydenta i po drodze Senat – uda się zakończyć – dodał Kaczyński.

Wskazał, że ministrowie i sekretarze stanu mają przekazać otrzymane premię na cele społeczne w Caritasie do połowy maja. – Ministrowie mają oddać, ale wiceministrów to właściwie możemy tylko prosić o taką decyzję, bo są oni urzędnikami – powiedział prezes PiS.

Źródło: ISBnews