Nowe rozwiązania dla eksporterów: BNP Paribas Bank Polska podpisał porozumienie z KUKE

Nowe rozwiązania dla eksporterów: BNP Paribas Bank Polska podpisał porozumienie z KUKE
Fot. stock.adobe.com / studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
28 października Bank BNP Paribas i KUKE podpisały porozumienie intencyjne. Obie instytucje będą współpracować w zakresie rozwiązań wspierających polskich eksporterów oraz podejmą wspólnie działania edukacyjne i promocyjne, informuje KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych będzie zabezpieczać finansowanie udzielane eksporterom przez BNP Paribas Bank Polska poprzez gwarancje i ubezpieczenia zabezpieczające finansowanie inwestycji krajowych generujących eksport, finansowanie obrotowe dla eksporterów oraz finansowanie zagranicznych inwestycji bezpośrednich dokonywanych przez polskich przedsiębiorców.

Wykorzystując doświadczenia obu stron, będziemy proponować klientom rozwiązania jeszcze lepiej dopasowane do ich potrzeb

‒ BNP Paribas jest największym bankiem w Europie oraz jedną z największych światowych grup finansowych. Dzięki temu skutecznie wspieramy międzynarodowy handel i ekspansję zagraniczną polskich firm. Globalna sieć 350 ekspertów finansowania handlu, rozlokowanych w ponad 60 krajach, pomaga nam inspirować klientów do podejmowania wyzwań za granicą, edukować oraz finansować polski eksport i inwestycje zagraniczne.

Współpraca z KUKE zapewni nam efekt synergii – wykorzystując doświadczenia obu stron, będziemy proponować klientom rozwiązania jeszcze lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Rozwiązania KUKE pozwalają zgodnie z regulacjami ostrożnościowymi przypisać nawet zerową wagę ryzyka w części zabezpieczonej, dzięki czemu powiększa się potencjał banku w udzielaniu finansowania bieżącego, inwestycyjnego, akwizycji czy transakcji handlowych – mówi Agnieszka Wolska, wiceprezes Zarządu BNP Paribas odpowiedzialna za Obszar Bankowości MŚP i Bankowości Korporacyjnej.

Czytaj także: KUKE i Standard Chartered wspólnie wypromują polski eksport

Cele współpracy Banku BNP Paribas i KUKE

Współpraca obu instytucji obejmie wdrożenie instrumentów KUKE do oferty Banku, wspólne promowanie nowego systemu wsparcia eksportu, edukację polskich przedsiębiorców oraz prowadzenie działań informacyjnych i marketingowych dotyczących wspólnie zrealizowanych transakcji.

Wprowadzone w tym roku do oferty KUKE instrumenty przynoszą korzyści zarówno eksporterom, jak i finansującym ich bankom

‒ Wspólnie z BNP Paribas chcemy wyposażyć tysiące polskich firm w nowoczesne narzędzia, które pozwolą im jeszcze skuteczniej konkurować na zagranicznych rynkach i lepiej odnaleźć się w postcovidowej rzeczywistości.

Wprowadzone w tym roku do oferty KUKE instrumenty przynoszą korzyści zarówno eksporterom, jak i finansującym ich bankom. Te ostatnie, używając naszych regwarancji, które zabezpieczają do 80 proc. przyjętego zobowiązania, mogą zwiększyć poziom finansowania klientów.

W efekcie eksporterzy będą w stanie np. więcej zainwestować w rozwój potencjału produkcyjnego i zintensyfikować zewnętrzną ekspansję. Razem z sektorem bankowym istotnie możemy wesprzeć rozwój eksportu i całej gospodarki – mówi Janusz Władyczak, Prezes Zarządu KUKE.

Czytaj także: HSBC w Polsce we współpracy z KUKE wprowadzi nowe rozwiązania dla eksporterów

Partnerzy z tradycją

Porozumienie BNP Paribas Bank Polska i KUKE nie jest pierwszym obszarem współpracy obu instytucji.

Od wiosny 2018 r. organizują one wspólnie z Dun & Bradstreet oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH): Program Handlu Zagranicznego (PHZ).

To cykl konferencji na temat współpracy polskich przedsiębiorców z partnerami zagranicznymi z różnych krajów. Celem spotkań (obecnie online) jest wspieranie rodzimych przedsiębiorców w ekspansji poprzez dostarczanie im rzetelnej wiedzy o rynkach, na których chcą się rozwijać. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje dziennik Rzeczpospolita.

Czytaj także: Współpraca KUKE i BGK ułatwia zagraniczną ekspansję polskich firm budowlanych

Źródło: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S. A. / KUKE