Nowe dołki dolara

Nowe dołki dolara
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ani rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA, ani niepewność związana z wyborami w trzeciej największej gospodarce strefy euro nie przeszkadzają wspólnej walucie w marszu w górę. Naszym zdaniem to jednak przejściowe zjawisko. Zbyt duża zgodność, co do kierunku przyszłych zmian na eurodolarze wśród spekulantów, nakazuje zastosowanie kontrariańskiego podejścia do rynku.

Złoty utrzymał zyski do euro wypracowane po silnym wzroście popytu na waluty EM, który pojawił się po publikacji danych o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej z USA, a w relacji do słabego na świecie dolara jeszcze powiększył przewagę. Eurodolar osiągnął nowe, 3-letnie maksima (1,2550).

Dzisiejsza sesja przyniesie naszym zdaniem odwrócenie tendencji ma głównej parze FX oraz zwyżkę na parach złotowych, tak że tygodniowe świece nie zanegują pro-wzrostowego obrazu kursów w horyzoncie 1-3 miesięcy wygenerowanego po dwóch poprzednich tygodniach handlu. Na USDPLN konieczny jest powrót powyżej poziomu 3,36, a na EURPLN nad 4,17. Pozostajemy negatywnie nastawieni do złotego w krótkim i średnim terminie. Spodziewamy się nawrotu słabości rynków akcji przed końcem lutego, która tym razem dotknie rynek walutowy i zwiększy jego zmienność.

Nieduże zmiany w notowaniach wprowadziła wczorajsza seria publikacji makroekonomicznych z USA. Podobnie jak w przypadku CPI, także w odczytach cen producentów ujawnił się wzrost presji inflacyjnej na początku roku (PPI 2,7 proc. r/r przy prognozie 2,4 proc.). Natomiast kondycja gospodarki mierzona produkcją przemysłową okazała się nieco słabsza, niż zakładano (-0,1 proc. m/m, +3,7 proc. r/r). Trend ożywienia w produkcji, widoczny przez cały ubiegły i poprzedni rok, został jednak zachowany. Biorąc pod uwagę dane za pierwszy miesiąc nowego roku Fed na solidne podstawy, by po raz kolejny dokonać podniesienia kosztu pieniądza w USA na najbliższym posiedzeniu (21 marca)..

Damian Rosiński

Dom Maklerski AFS