Nigdy nie dawaj BLIKA znajomym z Facebooka

Nigdy nie dawaj BLIKA znajomym z Facebooka
Źródło: BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK ostrzega przed wyłudzaniem pieniędzy przez oszustów ‒ osoby podszywające się pod znajomych na Facebooku (głównie przez komunikator Messenger Facebooka).

#PolskiStandardPłatności: Zawsze potwierdzaj tożsamość „ZNAJOMYCH”, którzy piszą do Ciebie na Messengerze i proszą o pieniądze – najlepiej zadzwoń do nich #ObrótBezgotówkowy #Facebook @BLIKmobile

BLIK to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych.

Takiego wyłudzenia bardzo łatwo uniknąć:

‒ Jak najszybciej zabezpiecz swój profil na Facebooku – zastosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Wówczas zauważysz, gdy oszust będzie chciał zalogować się na twoje konto, gdyż będzie do tego konieczne wpisanie kodu z SMS-a który otrzymasz na swój telefon.

 Jak to zrobić? Sprawdź tutaj: https://m.facebook.com/settings/security/

‒ Zawsze potwierdzaj tożsamość „ZNAJOMYCH”, którzy  piszą do Ciebie na Messengerze i proszą o pieniądze – najlepiej zadzwoń do nich.

‒ Uważnie sprawdzaj dane płatności PRZED jej zaakceptowaniem w aplikacji bankowej  ‒ przestępca nie wypłaci pieniędzy, dopóki nie zaakceptujesz płatności PIN-em w swojej aplikacji bankowości mobilnej.

‒ Bezwzględnie chroń swój telefon – hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Chroń również PIN do akceptacji mobilnej banku.

Czytaj także: Płatności bezgotówkowe: szybko rosną obroty, a drobny handel spożywczy zamawia terminale płatnicze

Jak dokładnie przebiega przestępstwo?

‒ Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konta na Facebooku. Wykorzystują socjotechnikę i manipulują nieświadomymi zagrożenia ofiarami. Podają się za ich znajomych lub rodzinę i proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji. Określoną kwotę chcą wypłacić za pomocą BLIKA. Ofiara musi podać kod BLIK, a następnie zaakceptować płatność w swojej aplikacji bankowej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

‒ Niestety wiele osób myśli, że koresponduje ze swoim znajomym. Podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku akceptuje PIN-em transakcję. Nie sprawdza szczegółów tej płatności: np. wysokości kwoty, którą wypłaca „znajomy” lub miasta (lokalizacja bankomatu), w którym rzekomo miał się znajdować. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz oszusta.

‒ Jak najszybciej zabezpiecz swoje konto na Facebooku, a kiedy ktoś „znajomy” pisze, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu BLIK, zweryfikuj jego tożsamość. Zadzwoń i sprawdź, czy to realny znajomy. Nie podawaj kodu BLIK, jeśli nie masz 100% pewności, że rozmawiasz z właściwą osobą.

Wszelkie przypadki prób wyłudzenia pieniędzy należy zawsze zgłaszać na Policję.

Czytaj także: Jak przestępcy kradną nasze dane i pieniądze? Raport naukowców z Politechniki Wrocławskiej

90% klientów bankowości mobilnej ma BLIKA

Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP).

PSP stale rozwija możliwości BLIKA tak, aby system był jak najbardziej funkcjonalny dla jego użytkowników.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski.

Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Źródło: Polski Standard Płatności / PSP